Oppo ve Samsung Türkiye'de üretime başlayacak

Oppo'nun üretimi tamamen Türkiye'de gerçekleştireceği, Samsung'un ise alt yükleniciyle çalışacağı belirtildi

© GETTY IMAGES AFP
Oppo ve Samsung Türkiye'de üretime başlayacak

Türkiye, mobil telefon alanında iki iddialı üretim yatırımına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Çinli mobil telefon üreticisi Oppo, 2021'in ilk ayında İstanbul ve Kocaeli'de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlarken, Güney Koreli Samsung ise bir alt yükleniciyle üretime başlayacak.

Bloomberg HT'den Kerem Ilgaz'ın haberine göre, iki uluslararası mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung Türkiye'de üretime başlıyor.

Türkiye'ye kısa süre önce gelen Çinli şirket Oppo önümüzdeki ay mobil telefon üretimine başlamayı hedefliyor. Bloomberg HT'ye bilgi veren üç kaynağa göre İstanbul ve Kocaeli bölgesinde kurulacak tesisle üretimin tamamen Türkiye'de gerçekleşeceği ve montaj olmayacağı belirtiliyor.

Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlayacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi. Bazı modellerini Türkiye'de üretmeyi planlayan Oppo'nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi.

2004'te Çin'in Dongguan şehrinde kurulan ve dünya çapında 40 binden fazla çalışanı bulunan Oppo, şimdiye kadar 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Samsung, alt yüklenici ile üretime geçecek
Öte yandan Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung'un da Türkiye'de üretim planladığı öğrenildi. Buna göre Samsung ilk etapta üretimi İstanbul'da kurulu bir alt yükleniciyle yapacak. Üretimin montaj ağırlıklı olacağı belirtildi.

Dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Samsung Electronics, 2020'nin üçüncü çeyreği için açıkladığı sonuçlarda son 6 yılın en yüksek akıllı telefon kâr payını elde ettiğini duyurdu.

Resmi Gazete'de teşvik düzenlemesi yayımlanmıştı
Geçen hafta Resmi Gazete'de yayımlanan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ilişkin detaylar da yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021'e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi şartıyla ithalatının önü açıldı. Karara eklenen geçici maddede şu ifadeler kullanılmıştı:

"Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021'e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir."

SIRADAKİ HABER