Piyasalarda son durum: Dolar ve Euro ne kadar oldu?

Euro/TL, 18 seviyesinin üzerinde yukarı yönlü baskı altında kalırken, piyasaların gözü perşembe günü Merkez Bankası'nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararında.

© AA
Piyasalarda son durum: Dolar ve Euro ne kadar oldu?

Bankacılar TCMB rezervlerindeki düşüşün devam ettiğini, yeni döviz kaynağı ihtiyacının ise her geçen gün arttığına dikkat çekiyorlar.

Bu hafta piyasada Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı ve Suudi Arabistan veliaht prens Muhammed bin Selman'ın ziyareti öne çıkan gelişmelerin başında yer alıyor.

Euro alış fiyatı 18.19 seviyelerinde olurken satış fiyatı ise 18.22 bandında yukarı yönlü baskı altında işem görüyor.

"YENİ BİR DÖNEME BAŞLANACAK VE TAM NORMALLEŞME OLACAK"
Suudi Arabistan'ın fiili yöneticisi olarak görülen Muhammed bin Salman 22 Haziran'da Türkiye'yi ziyaret edecek. Piyasalar yeni döviz kaynağı sağlanıp sağlanamayacağı ve sağlanırsa tutarın ne olacağını yakından takip ediliyor. Bu kapsamda TCMB'nin olası bir swap anlaşması da takip edilen konular arasında.

Reuters'a ziyaret hakkında bilgi veren üst düzey bir yetkili, "Yeni bir döneme başlanacak ve tam normalleşme olacak. Ziyaret kapsamında enerji, ekonomi, güvenlik alanında bazı anlaşmalar imzalanacak" dedi.

TCMB'NİN FAİZ KARARI BEKLENİYOR
Küresel faiz artışları ve mayıs ayında yüzde 73'ü aşan enflasyonun gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine rağmen TCMB'nin bu haftaki toplantısında politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

Geçen yıl gevşeme döngüsünün tetiklediği kur krizi TL'nin 2021'de dolar karşısındaki kayıplarını yüzde 44 seviyesine taşımış, bu da artan ithalat fiyatları sebebiyle enflasyonu körüklemişti.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Ekonominin dış döviz kaynağı ihtiyacı devam ediyor. Öncü veriler TCMB net rezervlerinin geçen hafta da 1 milyar dolar civarı geriyerek 7 milyar dolara doğru düşeceğini gösteriyor. Bu 20 yılın en kötü seviyesi olacak. Bu durum sürdürülebilir değil. Kısa vadede hükümetten yeni döviz kazandırıcı adımlar bekliyoruz" dedi.

SIRADAKİ HABER