"Reçetelerde ilaç ismi değil, etken madde yazsın"

"Hasta daha ucuz eş değer A ilacı yerine özellikle pahalı olan B ilacını istiyor" diyen eczacılar, reçetelerde ilaç ismi yerine etken maddenin yazmasını istiyor.

© AA
"Reçetelerde ilaç ismi değil, etken madde yazsın"

Eczacılar, reçetelerde ilaç ismi yerine ilacın etken maddesinin yazılmasını talep etti. Uygulamanın hem eczacı hem hekim hem de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) için yararlı olacağını ifade eden eczacılar, bu sayede devletin ilaç harcamalarının azalacağını belirtti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, "Avrupa'daki pek çok ülkede de reçetelere ilaçların ticari ismi yerine etken maddesi yazılmaktadır. Kronik hastaların ilaç raporlarına yaklaşık 10 yıldır etken madde yazılıyor. Bunun çok olumlu faydaları görüldü. Aynı yöntemin reçetelerde de uygulanması hem eczacı hem hekim hem de SGK için yararlı olacaktır. Hekimler, reçeteye ilaç ismi yerine etken madde yazmaya başlarsa devletin ilaç harcamaları en az yüzde 20 oranında düşecektir" diye konuştu.

Saydan, "Bu uygulama hayata geçerse ilaç firmalarının, hekimler ve eczacılar üzerindeki baskısı son bulur. Hekimlik ve eczacılık daha bilimsel bir boyut kazanıp, firmaların etkisinden çıkacak ve ticari kaygılardan uzaklaşarak asli görevine odaklanacak" ifadelerini kullandı.

"Bazı hekimler ve hastalar, özellikle belli marka ilaçları tercih ediyorlar" diyen Eczacı Dursun İbili de, "Eş değeri daha ucuz olmasına rağmen farklı marka ilacı tercih etmeyen çok sayıda hasta var. Mesela bazı ağrı kesicilerin etken maddesi aynı ama isimleri farklı. Hasta daha ucuz eş değer A ilacı yerine özellikle pahalı olan B ilacını istiyor. Reçeteye ilaç ismi yerine etken madde yazılması ilaçta marka takıntısını sona erdirir" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin ilaca yılda 25 milyar lira harcadığını belirterek, eczacılık ürünlerinin 100'e yakın ülkeden ithalat edildiği bilgisini veren Nurten Saydan, "AB ülkelerinde reçetesini alıp eczaneye gelen hastalar, eczacıya bir istekte bulunmazlarsa eczacı, kendilerine en uygun eşdeğer ilacı vermekte, sosyal güvenlik kurumunu korumaya yönelik bu hareketi nedeniyle eczacıya ekstra bir meslek hakkı ödenmektedir. Reçeteye yerli üretilen ilacı yazan doktor da bu ülkelerdeki yasal düzenlemeler sayesinde devletten teşvik almakta olup yerli ilaç tercih eden hastalarda da katkı payları belli oranlarda düşmektedir" dedi.

SIRADAKİ HABER