Reuters: Hükümet, zenginlere ek vergiyi erteledi

Bütçede dengeyi sağlamak amacıyla geliri yılda 1 milyon lirayı aşan kişilere ve lüks konutlara getirilmesi beklenen yeni vergiler ekim ayına ertelendi. Reuters'a konuşan iki kaynak, bu iki maddenin torba yasadan çıkarıldığını söyledi.

© TBMM
Reuters: Hükümet, zenginlere ek vergiyi erteledi

Hükümetin bütçede dengeyi sağlamak amacıyla planladığı ultra lüks konuta ve yüksek gelirliye ek vergi önlemlerinin ekim ayına ertelendiği belirtildi. Reuters’a konuşan iki yetkili, TBMM’nin 15 Temmuz’da tatile girmesinin beklendiğini, hükümetin bu nedenle torba yasadaki bazı düzenlemeleri ertelediğini söyledi.

Buna göre, yeni vergi paketinin bazı maddeleri ekim ayına ertelenecek. Ertelenen maddeler arasında, geliri yılda 1 milyon lirayı aşan kişilere verginin yüzde 35’den yüzde 50’ye çıkarılması ve ultra lüks evlere getirilecek vergiler de var.

Yetkililerden biri, “Tatilden önce Meclis gündeminde üç teklif var. Lüks ev satışları ve gelir vergisi düzenlemesi bu pakette yer almayacak” dedi. Bir diğer yetkili ise Reuters’a, “Meclis’in yoğun gündemi nedeniyle teklif üzerindeki bazı zaman kısıtlamalarını kaldırmak gerekti. Lüks ev ve gelir vergisi maddeleri ekime ertelendi. Teklifteki bazı başka kısımlar da çıkarılabilir” diye konuştu.

Yetkililer, teklife son şeklini Cumburbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın vereceğini de söyledi. 

SIRADAKİ HABER