Rusya'dan Google ve Facebook'a 400 bin dolardan fazla ceza

Rusya, teknoloji devleri Google'a ve Facebook'a idari ihlal nedeniyle toplam 30 milyon ruble (408 bin dolar) para cezası verdi.

© GETTY IMAGES
Rusya'dan Google ve Facebook'a 400 bin dolardan fazla ceza

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu'nun (Roskomnadzor) Google ve Facebook aleyhine açtığı dava, başkent Moskova'da bulunan Taganskiy Mahkemesi'nde görüldü.

Rusya'da yasaklanan içeriklere Google üzerinden ulaşılabilmesi nedeniyle şirketin mevzuata uymadığı hükmüne varan mahkeme, Google'a 4 milyon ruble (54 bin dolar) para cezası verdi.

Roskomnadzor'dan dün yapılan açıklamada, yasa dışı içerikleri engellemediği gerekçesiyle Google'a yaptırım uygulanabileceği belirtilmişti.

Öte yandan Rusya'da bir mahkeme, merkezi ABD'de bulunan sosyal medya platformu Facebook'a idari ihlal nedeniyle 26 milyon ruble (yaklaşık 353 bin dolar) para cezası verdi.

Rusya'da yasaklanan içeriklere Facebook üzerinden ulaşılabilmesi nedeniyle şirketin mevzuata uymadığı hükmüne varan mahkeme, Facebook'a 26 milyon ruble para cezası verdi.

Ülkede daha önce de benzer ihlaller nedeniyle Twitter, Instagram ve TikTok'a da para cezaları verilmiş ve çeşitli yaptırımlar uygulanmıştı.

SIRADAKİ HABER