Tırlar sınır kapılarından geri döndü; Adana'da domatesin 4 liraya düştü

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından 25 TL'den satılan domatesin fiyatının 4 TL'ye düştüğünü söyledi

© IHA
Tırlar sınır kapılarından geri döndü; Adana'da domatesin 4 liraya düştü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından meyve ve sebze fiyatlarında düşüş yaşandı. En büyük etki ise domates fiyatlarında görüldü. Adana halinde domatesin fiyatı 1 hafta içerisinde 20-25 liradan 4 liraya kadar geriledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları 7. günde de devam ediyor. Saldırılar nedeniyle sebze ve meyveler ise Türk üreticilerin elinde kaldı. Türkiye’nin narenciye ve domatesinin büyük bir bölümünün ihraç edildiği Rusya ve Ukrayna’da yaşanan saldırılar nedeniyle ürünlerin fiyatları da yüzde 60 oranında düştü.

Tırlar geri dönüyor
Domates yüklü tırlar sınır kapılarından dönerken geçen haftalarda 15-20 liradan satılan domates bugün Adana Vedat Dalokay Hal Kompleksi’nde 4 ile 7 lira arasından satılıyor.

Portakal 2 lira, mandalina 1 lira 75 kuruş, enterdonat limon 4, mayer limon ise 60-70 kuruştan alıcı buluyor.

Domates 25 liradan 4 liraya
Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, geri dönen tırlardaki  ürünlerin iç piyasaya girdiğini belirterek, "İç piyasanın bunu kaldırması mümkün değil. Geçen hafta 25 liraya kadar çıkan domates şimdi 4 ile 7 lira arasında. Bu da üreticiyi de mağdur ettiği gibi ihracat yapan arkadaşlarımızı zora soktu” diye konuştu.

Fiyatların daha da düşeceğini aktaran Batman, “Bu ürünler zaten savaş bölgelerine gidiyordu ancak şu anda gitmiyor. Fiyatlar daha da aşağı çekilecek. Vatandaşı fiyatlar sevindirecek ancak marketlerin denetim altına girmesi lazım. Ürünler eğer hale girerse bu da denetlenirse fiyatlar düşer. Eğer denetim olmazsa vatandaşlar yine fahiş fiyatlardan ürün alacak” dedi. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2022, 15:37
SIRADAKİ HABER