Trump’dan yeni ekonomik hamle sinyali

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, daha önce uyguladığı vergilere ek olarak Çin'in en az 300 milyar dolar

© REUTERS
Trump’dan yeni ekonomik hamle sinyali

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, daha önce uyguladığı vergilere ek olarak Çin'in en az 300 milyar dolar değerindeki ürünleri için gümrük vergilerini artırma tehdidinde bulundu.

Mayıs ayı başlarında karşılıklı görüşmelerin sona ermesi sonrası dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında tansiyon yükselmeye devam ediyor.

Trump D-Day anma töreni için Fransa ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, "Çin ile görüşmelerimizde çok ilginç şeyler oluyor. Ne olacağını göreceğiz. Bir başka 300 milyar dolar üzerine de gidebilirim ve bunu doğru zamanda yapacağım" dedi. Ancak hangi malların bu karardan etkileneceği şimdilik açıklanmadı.

Trump daha önce 200 milyar dolar değerindeki Çin mallarına yüzde 25 ek vergi kararı almıştı.

Meksika ve Çin'in ABD ile ticaret savaşlarını sona erdirmek için anlaşmada bulunmak isteyeceğini düşündüğünü de söyleyen Trump, "Ancak Çin'in bir anlaşma yapmak istediğini düşünüyorum ve Meksika da anlaşmayı şiddetli biçimde istiyor" şeklinde devam etti.

ABD Başkanı Trump'ın yeni vergi adımına sözlü karşılık veren Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, "Eğer ABD tansiyonu yükseltmeye istekliyse, biz de sonuna kadar savaşırız" dedi.

Çin'in bir ticaret savaşının içine girmek istemediğini ancak bundan da korkmadığını belirten Gao Feng "Eğer ABD gerilimi artırmaya niyetli ise biz de buna karşı gerekli önlemler alacağız; Çin devletinin ve halkının çıkarlarını kararlı bir şekilde koruyacağız" şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER