Türkiye'de 4 yarımada ve 1 ada satışa çıkarıldı; toplam değeri 457 milyon lira

Satışa çıkarılan adalardan bazılarının turizm ve konut imarı bulunuyor

© DHA
Türkiye'de 4 yarımada ve 1 ada satışa çıkarıldı; toplam değeri 457 milyon lira

Türkiye'de toplam değeri 457 milyon lira olan 4 ada ve 1 yarımada, internet üzerinden verilen ilanlarla satışa çıkarıldı. Turizm ve konut imarlı olan 4 ada ve 1 yarımadanın üzerinde hali hazırda yapılar da bulunuyor.

Ege ve Akdeniz'deki 3 ada ve 1 yarımada ile Bursa Ulubat Gölü'ndeki 1 ada, sahipleri tarafından internetten verilen ilanlarla satışa çıkarıldı. Rusya, İran, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Katar, Dubai ve Türki cumhuriyetlerin yanı sıra Türkiye'den de yatırımcıların adalar için verdiği teklifler yarımada ve adaların toplam değeri olan 457 milyon liraya ulaşmadığı için adaların satışı gerçekleşmedi. Türkiye karasularında yer alan özel mülk olan adaların bir kısmı turizm imarlıyken, bazıları da konut ve karma imar iznine sahip. Kasım ayında satışa çıkarılan adaların büyüklükleri 27 bin metrekare ile 316 bin metrekare arasında değişirken, yarımadanın yüz ölçümünün ise 76 bin metrekare olduğu biliniyor.

En ucuzu 17 milyon
Adalar arasında en düşük fiyatlı olan 17 milyon lira ile Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Uluabat Gölü'nde, Eskikaraağaç köyünden 2 kilometre açıkta yer alan 45 bin metrekarelik ada oldu. 82 yıldır Bulut ailesine ait olan ve şu anki sahibi Nedim Bulut tarafından satılığa çıkarılan adanın üzerinde yaklaşık 500 zeytin ağacı bulunuyor. Yapılaşmanın yasak olduğu adada, bungalov tarzı ahşap yapıya izin veriliyor. Adaya çok sayıda teklif verildi, ancak istenilen değere ulaşmadığı için satış gerçekleşmedi.

En büyük ve en yüksek fiyatlısı: 'Karaca' Adası 
En büyük ve yüksek fiyatlı ada ise Muğla'nın Marmaris ilçesindeki 316 bin metrekarelik özel tapu sahibi Karaca Adası. Metrekare fiyatının 459 lira olduğu ada için 145 milyon lira istendiği belirtildi. Üzerinde her biri 50 ile 100 metrekare aralığında bir büyüklükte 3 müstakil ev bulunan adaya, mevcut imar durumuna göre günübirlik konaklama, yeme-içme, marina yapılabileceği belirtildi. Aynı zamanda mavi tur rotası üzerinde bulunan, 4 koyu olan adanın, 65 dönüm orman kullanım alanı da mevcut. Adanın toplam büyüklüğü 381 bin metrekare.

Çiçek Adası'nın fiyatı 20 milyon lira yükseldi
Balıkesir'in 22 adasından biri olan Ayvalık ilçesinde bahar mevsiminde sarı ve beyaz nergis çiçekleri açan ve adını buradan alan Çiçek Adası'nın satış ilanı 20 Kasım'da güncellendi. Daha önce 115 milyon liradan satışa sunulan 267 bin metrekare alana sahip adanın fiyatı 135 milyon lira olarak güncellendi. İlk kez 2002 yılında satışa çıkarılan Ayvalık ve Gömeç ilçeleri açıklarında yer alan adanın karaya 230 metre uzaklıkta olduğu söyleniyor. İçinde taban oturumu 450 metrekare 3 bina bulunan ada, Ayvalık'a 12 kilometre, Çanakkale-İzmir yoluna ise 3.5 kilometre mesafede. 4 tatlı su kuyusunun da bulunduğu adada 2 bin zeytin ağacı, 3 bin çam ve muhtelif meyve ağaçları bulunuyor. Katrinli, Katerin ve Hatırlı ailelerinin özel mülkü konumundaki adanın en yüksek noktası 22 metre.

Turistler için tesis bulunan ada
Muğla'nın Bodrum ilçesi Çiftlik Mahallesi'ndeki mavi bayraklı 27 bin metrekare büyüklükteki ada ise 125 milyon liradan satışa sunuldu. 15 Kasım'da verilen ilanda, adada 650 metrekare büyüklüğünde 3 katlı, 10 yataklı turistler için tesis bulunduğu belirtilirken, 50 metrekarelik müştemilatı bulunan ve tüm altyapısı hazır olan ada, özel kullanıma ya da turistik tesise uygun durumda.

Rehabilitasyon merkezi yapılabilir
Muğla'nın Milas ilçesi Kıyıkışlacık Mahallesi'ndeki 76 bin metrekare büyüklüğündeki yarımada ise 35 milyon liradan satışta. Metrekare fiyatı 461 lira olarak belirlenen yarımadanın 47 bin metrekarelik alanı turistik tesis alanı olarak imarlı durumda.

Yarımadanın satışından sorumlu gayrimenkul uzmanı Mehmet Korkmaz, yurt içi ve yurt dışından teklifler aldıklarını belirtti. Özellikle turistik tesis yapmak isteyenlerin teklif verdiğini belirten Korkmaz, "Bir Avrupa ülkesinden de teklif aldık. Buraya yaşlılar için rehabilitasyon merkezi yapmak istiyorlar. Görüşmelerimiz devam ediyor. Fiyatta anlaşırsak satışı gerçekleştireceğiz. Buraya modern bir rehabilitasyon merkezi yapılacak" dedi. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 10:08
SIRADAKİ HABER