Türkiye'de yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiliyor

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Duruk, Türkiye'nin yıllık meyve suyu tüketiminin 1 milyar litre olduğunu belirterek, limonata da dahil olduğunda rakamın 1,2 milyar litreye yükseldiğini söyledi.

© AA
Türkiye'de yılda 1 milyar litre meyve suyu tüketiliyor

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Aroma Yönetim Kurulu Başkan Vekili de olan Mahmut Duruk, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de yıllık 20 milyon ton meyve üretimi bulunduğunu kaydederek, bunun 1,3 milyon tonunun meyve suyu endüstrisi tarafından işlendiği bilgisini verdi.
 
Duruk, “Türkiye’de kişi başına düşen yıllık meyve suyu tüketimi 10-11 litre civarında. Ancak henüz bu yeterli değil. Söz konusu rakam ABD’de 40 litre, Almanya’da 30 litreden fazla, Hollanda’da yaklaşık 30 litre, Avusturya ve Fransa’da 25 litre civarında. Yani ABD ve Avrupa’nın önde gelen ülkelerine göre epey gerideyiz” dedi.

Duruk, meyve suyu sektörünün istenilen şekilde büyüyememesinde ve durgunluk yaşamasında ekonomik dinamiklerin, artan maliyetlerin ve meyve nektarlarına getirilen yüzde 10’luk ÖTV’nin de etkili olduğunu bildirdi. Duruk’un verdiği bilgilere göre Türkiye 150’den fazla ülkeye 300 milyon dolar civarında meyve suyu ve konsantre ihracatı yapıyor. İhracatın üçte biri ABD’ye yapılıyor. ABD’yi Hollanda, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkelerin takip ediyor. (AA)

SIRADAKİ HABER