Ukrayna krizi piyasaları sarstı: Petrol fiyatı yedi yılın zirvesinde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Donetsk ve Lugansk'ı tanıma ve barış gücü gönderme kararı sonrası piyasalar hareketlendi. Petrol fiyatları son yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı

© AFP
Ukrayna krizi piyasaları sarstı: Petrol fiyatı yedi yılın zirvesinde

ABD ve Rusya arasında süregelen Ukrayna krizinde Moskova'nın Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri'ni tanıma kararını duyurmasının ardından küresel petrol fiyatlarında rekor artış kaydedildi. Brent ham petrolünün fiyatı son yedi yılın en yüksek seviyesi olan 98 dolara ulaştı. Rusya'nın para birimi ruble ise dolar karşısında Kasım 2020'den beri en büyük düşüşü yaşıyor. 

ALTIN DA ZİRVEDE

Bloomberg HT'nin haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bölgeye “barış gücü” yollayacaklarını açıklaması sonrası başlayan emtia rallisinde petrol ve altın başı çekti.

ABD’de pazartesi günü tatil olması nedeniyle işlem görmeyen Batı Teksas Petrolü cuma gününe göre yüzde 3 yükseliş gösterirken altın 8 ayın zirvesini gördü. Rusya petrol, doğalgaz ve alüminyum üretiminde önde gelen oyunculardan. Bunun yanında Ukrayna ile birlikte iki ülke de buğday yetiştiricisi. Rus alüminyum şirketi United Co. Rusal International PJSC olası yaptırım endişeleriyle Hong Kong piyasasında yüzde 20 düşüş gösterdi.

Ukrayna üzerinden yaşanan gerilim, istikrarlı bir şekilde artan petrol talebinin üretici ülkeler tarafından karşılanamadığı ve hızla yükselen petrol nedeniyle stokların tükendiği bir dönemde yaşanıyor. Bununla birlikte piyasaya sürülecek varil miktarını artırması beklenen İran ile yapılan nükleer anlaşma görüşmeleri hala sonuçlanmış değil.

“Petrol piyasası önümüzdeki birkaç ay boyunca bıçak sırtında kalmaya devam edecek” diyen FGE Asia Oil Direktörü Sri Paravaikkarasu, “100 dolar üstünü çok hızlı bir şekilde görebiliriz hatta Rus petrolüne yaptırım gelmesi halinde bu rakamın üzerine 10 dolarlık bir artış potansiyeli var” değerlendirmesinde bulundu.

SIRADAKİ HABER