Ürünlerin piyasaya arzında yeni dönem

Ürünlerin güvenli ve ilgili teknik düzenlemelere uygun olmasının sağlanması, piyasa gözetimi ve denetim ve yükümlülüklere ilişkin esasların belirlenmesini amaçlayan ürün güvenliği ve teknik düzenlemeler kanunu yayımlandı. Buna göre teknik düzenlemesine uygun olmayan ürünler piyasaya arz edilemeyecek.

Ürünlerin piyasaya arzında yeni dönem

Yasaya göre, teknik düzenlemesine uygun olmayan ürünler, uygunsuzlukları giderilmeden piyasaya arz edilemeyecek, piyasada bulundurulamayacak veya hizmete sunulamayacak. Cumhurbaşkanı, bu konuyla ilgili düzenlemeler yapmaya, sınırlamalar getirmeye ve istisnalar tanımaya yetkili olacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yasa, piyasaya arz edilmesi hedeflenen, arz edilen, piyasada bulundurulan veya hizmete sunulan tüm ürünleri kapsıyor.

İMALATÇI ZARARI GİDERMEKLE YÜKÜMLÜ
Teknik düzenlemenin insan sağlığı ve güvenliği ile ilgili hükümlerine uygun ürün, aksi ispatlanana kadar güvenli kabul edilecek.

Ürünün, bir kişiye veya bir mala zarar vermesi halinde, bu ürünün imalatçısı veya ithalatçısı zararı gidermekle yükümlü olacak. Ürünün sebep olduğu zarardan birden fazla imalatçı veya ithalatçının sorumlu olması halinde, bunlar müteselsilen sorumlu tutulacaklar.

BORÇLAR KANUNU HÜKÜMLERİ UYGULANACAK
Ürünün sebep olduğu zarar nedeniyle ödenecek maddi ve manevi tazminat miktarının belirlenmesinde Türk borçlar kanunu hükümleri uygulanacak. Tazminat talebi için zaman aşımı süresi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten itibaren üç yıl ve her halde zararın doğduğu tarihten itibaren 10 yıl olarak belirlendi.

Yetkili kamu kuruluşu, ürünlerin teknik düzenlemelere veya yasada belirtilen genel ürün güvenliği mevzuatına uygunluğunu doğrulamak amacıyla denetim yapacak. Ürünün piyasaya arzının yasaklanması veya kısıtlanması için gerekli tüm önlemleri alacak veya piyasada bulunan ürünün geri çağrılmasını veya piyasadan çekilmesini sağlayacak.

BİR YIL SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
Yasayla ayrıca, teknik düzenlemeler veya genel ürün güvenliği mevzuatının ürün güvenliğine ilişkin hükümlerine aykırı hareket edenlere verilecek idari para cezalarına ilişkin hükümler de yer alıyor.

Yasaya eklenen geçici maddeyle ürünlere ilişkin teknik mevzuatın hazırlanması ve uygulanmasına dair kanun yürürlükten kaldırıldı. Yasa, bugün itibarıyla bir yıl sonra yürürlüğe girecek. (REUTERS)
Bilim Kurulu topu Bakan’a attı… “Bunu Bakan Bey veya Bakanlık açıklayabilir”
Türkiye'nin ilk corona virüsü vakası ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. Türkiye'ye Avrupa üzerinden uçakla girdiği açıklanan, corona virüsü enfekte kişinin yakın çevresi de gözlem altında. Öte yandan hasta ile aynı uçakta yolculuk yapan kişilerim durumu ile ilgili henüz açıklama yapılmadı. Önceki gün tespit edilen enfekte hasta ve geldiği uçak ile ilgili Sağlık Bakanlığı'nın, uçaktaki yolcu sayısını, kaç kişinin karantinada ve gözlem altında olduğunu açıklaması bekleniyor. 25 Şubat'ta İran'daki Türk vatandaşlarını İstanbul'a getiren içinde Kum ve Meşhed'den yolu geçmiş kişiler olduğu için uçaktaki yolculara karantina önlemi uygulanmıştı.
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, karantina altında tutulan, Türkiye’deki ilk corona virüs vakası ile ilgili önemli detayları açıkladı. Avrupa üzerinden Türkiye’ye girdiği bilinen hastanın uçakla Türkiye’ye geldiğini duyurdu.

DHA’ya konuşan Kara, hastanın yurtdışında virüsü aldığını belirterek “Geldikten sonra Türkiye içerisinde çok fazla temasının olmadığını ve o temasları da bizim ulaşıp, şu anda kontrol altına aldığımızı, izolasyon altına aldığımızı ve 14 gün kadar da karantinada tutacağımızı söyleyebiliriz” dedi.

“TEMAS” NEDİR?

Söz konusu kişi ile birlikte yakınlarının da gözlem altında olduğunu ifade eden Kara, enfekte kişiyle temas ve temas edenler için ise şu ifadeleri kullandı:

* Temas, derken benim sizinle yan yana 1-2 saniye durmam, yanınızdan geçmem, bunlar temas olarak değerlendirilmemeli.

* Bir metreden yakın mesafede yaklaşık 10 dakika bulunmak, karşılıklı konuşmak ya da aynı ortam içerisinde, aynı kapalı alanda, aynı odada birkaç saat bulunmak bunlar temas.

UÇAKTAKİLERİN DURUMU NE?

* Aynı lokantada, aynı masada durmak risk değildir, aynı yerde bir metreden daha uzak mesafede bulunmak, bunlar da açıkçası risk olarak değerlendirilmemelidir.

Temas tanımını bu ifadelerle açıklayan Kara, aynı uçakta seyahat edenlerle ilgili ise şunları söyledi:

* Uçaktakiler veya diğerleri, onlar için açıkçası bir şey söylemem çok doğru değil, belki bunu Bakan Bey veya Sağlık Bakanlığı açıklayabilir.

Önceki gün tespit edilen enfekte hasta ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın, uçaktaki yolcu sayısı, kaç kişinin karantinada ve gözlem altında olduğunu açıklaması bekleniyor.

ŞÜPHELİ UÇAK KARANTİNAYA ALINMIŞTI

Hastanın uçakla Türkiye’ye giriş yapması akla İran’dan gelen ve karantinaya alınan uçağı getirdi. 25 Şubat’ta Corona virüsü salgını nedeniyle çok sayıda insanın hayatını kaybettiği İran'da yaşayan Türk vatandaşlar, 25 Şubat'ta düzenlenen özel bir uçak seferiyle Ankara'ya getirilmişti.

Kum ve Meşhed geçmişi olan yolcular nedeniyle tüm uçağa karantina tedbiri uygulanmıştı. Yolcuların bir kısmı hastanelerde bir kısmı ise evlerinden çıkmamak kaydıyla 14 gün gözlem altında tutulmuştu.

HEPSİ TABURCU EDİLMİŞTİ

İran’da görülen Corona virüsü salgını nedeniyle 15 gün önce Türkiye’ye getirilen ve Ankara’daki 2 hastanede gözlem altında tutulan 132’si yolcu, 10’u mürettebat 142 kişiden 65’i test sonuçlarının negatif çıkması üzerine dün taburcu edilmişti. İran’da hastalığın merkezi olarak kabul edilen Kum ve Meşhed kentlerine gitmeyen mürettebat ve bazı yolcular ise karantina sürecini evlerinde geçirmiş ve hastalık bulgusuna rastlanmamıştı.

SIRADAKİ HABER