Volkswagen, Manisa yatırımını erteledi iddiası

Alman handelsblatt.com sitesinin haberine göre Volkswagen, Manisa'da kuracağı fabrika için sözleşmeye imza atmaktan vazgeçti. Gerekçe olarak da, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü askeri harekatın 'belirsizliğe yol açtığı' yorumu gösteriliyor.

© DPA
Volkswagen, Manisa yatırımını erteledi iddiası

ABD Başkanı Trump, henüz yürürlüğe girmese de Türkiye’ye yönelik yaptırım planını açıklarken, otomotiv devi Volkswagen’in de, 4 bin kişinin istihdam edileceği Manisa’daki fabrika yatırımını ertelediği öne sürüldü. İddianın kaynağı ‘Handelsblatt’ haber portalı, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine askeri harekat başlatmsayla ‘durumun temelden değiştiğini’ yazdı.

Alman medyasına göre son gelişmeler üzerine Volkswagen VW yönetimi kararını değiştirdi. Haberde ayrıca Alman hükümetinin de Türkiye’ye askeri harekata son vermesi çağrısı yaptığı hatırlatıldı.

New York ve Londra Merkezli Global Danışmanlık Şirketi TENEO’nun Başkan Yardımcısı Wolfango Piccoli ise söz konusu iddiaya ilişkin şu yorumu yaptı:

“Volkswagen’in Manisa’da (4000 iş) yeni bir fabrika açma kararını erteleme kararı aldığı doğruysa, bu Türkiye’ye Trump’ın ‘büyük yaptırımlarından’ daha fazla zarar verir.”

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 09:07
SIRADAKİ HABER