Yıllık ücretli izne ne zaman hak kazanılabilir?

Vatandaş yeni işe girdiğinde ya da iş değişikliği yaptığında ne zaman izin yapacağını merak eder. Bu bilgiyi daha önceden duymuş olsa bile “Yıllık ücretli izne ne zaman hak kazanılabilir? İşe girdikten kaç ay sonra ücretli izne çıkabilirim? Deneme süresi de yıllık izin için gereken süreye dâhil midir? gibi soruların cevabını arar. İşte yıllık ücretli izne hak kazanılmasıyla ilgili bilinmesi gerekenler...

© Getty Images
Yıllık ücretli izne ne zaman hak kazanılabilir?

Çalışma hayatına yeni başlayan herkes yıllık iznini ne zaman kullanabileceğini merak eder. Yıllık izin ile ilgili bu durum daha önce çalışmış ve iş değiştirmiş insanlar için de geçerlidir fakat onlar bu tarz bilgilere daha vakıf olabiliyor. İşçiler deneme süresinin ardından yıllık ücretli izne ne zaman çıkabileceğini merak ediyor.

YILLIK ÜCRETLİ İZNE NE ZAMAN HAK KAZANABİLİRİM?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında bildirilene göre, İşe başlanılan tarihten itibaren, deneme süresi de dâhil en az bir yıl çalışılması halinde yıllık ücretli izne hak kazanılır. Ancak ardı ardına ya da farklı tarihlerde aynı işverene ait değişik işyerlerinde çalışılmış ise, yıllık izne hak kazanılması için gerekli olan bir yıllık süreyi hesaplarken bu işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplanması gereklidir. Örneğin önce A işverenine ait X işyerinde 4 ay, sonra da yine A işverenine ait Y işyerinde 8 ay çalışılmış ise, her iki hizmet süresi toplanacağından, Y işyerindeki 8 aylık çalışma yıllık izne hak kazanmak için yeterli olacaktır.

YILLIK İZİN SÜRESİ NASIL HESAPLANIR?

Yıllık izin süreleri işyerinizdeki kıdeminize göre hesaplanır. Eğer bir işçi çalıştığı işyerinde bir yıldan beş yıla kadar hizmet verdiyse o kişinin yıllık izin süresi 14 günden, beş yıldan fazla on beş yıldan az hizmeti varsa 20 günden, on beş yıl ve daha fazla hizmeti varsa 26 günden az olamaz. Çalıştığı yerde bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil olmak üzere) hizmeti olan işçiler, ancak beş yıllık hizmet sürelerini doldurduktan sonra hak kazandıkları yıllık izinlerini 20 gün üzerinden kullanabilirler.

SIRADAKİ HABER