Yüksek kur, Türkiye'yi alışveriş merkezi yaptı: Turistlerin harcama miktarı rekora gidiyor

© shu
Yüksek kur, Türkiye'yi alışveriş merkezi yaptı: Turistlerin harcama miktarı rekora gidiyor
Yüksek kur ve ucuz tatil, Türkiye’yi alıveriş destinasyonu haline getirdi. Bu yılın 9 ayında Türkiye’ye sadece alışveriş amacı ile gelen turist sayısı 1 milyon 686 bin kişiye ulaşırken söz konusu turistlerin giyim ürünü ve ayakkabıya harcadıkları tutar da 4 milyar 502 milyon dolara ulaştı. Yıl sonunda turist sayısının 2 milyona, giyim ve ayakkabı harcama tutarının ise 6 milyar dolara ulaşarak rekor kırması bekleniyor.

TÜİK'in açıkladığı 3. çeyrek turizm verilerine göre, bu yılın ocak-eylül döneminde Türkiye’ye 39 milyon 390 bin turist gelirken bunun yüzde 4,2’si yani 1 milyon 686 bini Türkiye’yi alışveriş nedeniyle tercih etti. Söz konusu rakam turizmin zirve yaptığı 2019 yılının tamamında 1 milyon 691 bin kişi idi. Sektör temsilcileri, bu yılın tamamında alışveriş için gelen turist sayısının 2 milyonu aşmasını bekliyor.

 TÜİK verilerine göre bu yılın 9 ayında toplam turizm geliri 35 milyar doları aştı. Bunun 4 milyar 502 milyon dolarlık kısmı ise hazır giyim ürünü ve ayakkabı alıverişinden oluştu. Yine turizmin zirve yaptığı 2019 yılında ilgili kalemlerde harcama tutarı 4 milyar 929 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Ekonomim'den Yener Karadeniz'in haberine göre;  yıl sonunda bu rakamın 6 milyar doları aşması bekleniyor. Tescilli Markalar Derneği Başkanı İzzet Stamati, turist alışveriş oranının yaz aylarına göre düşse de geçmiş yılların aynı dönemine göre artışın devam ettiğini söyledi. Stamati, “Turist alışveriş oranı yabancı markalarda yüzde 35’lerde. Bu oran geçen yıllarda yüzde 15-20’leri geçmezdi” dedi.

SIRADAKİ HABER