170 aydın hakkındaki ifade talimatı geri çekildi

Savcılık 170 aydının Afrin harekatına ilişkin yayınladıkları mektup hakkında açılan soruşturmada ifade talimatını geri çekti.

© IMAGES
170 aydın hakkındaki ifade talimatı geri çekildi

TSK’nin Afrin’e yönelik harekatının durdurulmasına ilişkin milletvekillerine mektup gönderen 170 aydın, sanatçı ve siyasetçide oluşan Yurttaş Girişimi üyeleri hakkındaki soruşturmayı yürüten savcı Muhammed Akif Ongun, şüphelilerin ifadelerinin alınması için Emniyet’e yazdığı talimatın infaz edilmeksizin iadesini istedi.

Afrin’e yönelik operasyonunun durdurulmasına ilişkin milletvekillerine mektup gönderenler arasında eski bakanlar Fikret Ünlü, Ertuğrul Günay ve Ziya Halis’in yanı sıra Zülfü Livaneli, Gülriz Sururi, Genco Erkal, Halil Ergün, Hasan Cemal, Ayşe Hür, Rakel Dink, Lale Mansur, Suavi, Tarhan Erdem, Ufuk Uras gibi isimler yer alıyordu.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Muhammed Akif Ongun, mektupta imzası bulunan kişiler hakkında, operasyonun üzerinden 11 ay geçtikten sonra soruşturma başlatarak, ifadelerinin alınması için Emniyet’e talimat verdi. Mektupta imzası bulunanların ikamet ettikleri yerlerin savcılıklarınca ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadelerinin alınması istendi. Bazı şüphelilerin ifadelerinin alımına da başlandı. Sorgu sırasında şüphelilere bir haber sitesinde yayınlanan haber metni esas alınarak sorular sorulması dikkat çekti. Haber metninde yer verilen, ancak soruşturma konusu yapılan mektupta olmayan “Savaş dursun, PKK ile anlaşın” gibi ifadeler sorgu tutanağına girdi.

Gazeteci Mesut Hasan Benli’nin resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre, soruşturmada önemli bir gelişme oldu. Savcı Ongun imzasıyla, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen 24 Aralık tarihli yazıda “İlgi sayılı yazımız ile Başsavcılığınıza göndermiş olduğumuz talimatın infaz edilmeksizin bila infaz Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur” denildi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER