2019’da Türkiye’yi neler bekliyor?

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyonu, ABD’nin Suriye’den askerlerini çekip çekmeyeceği konusu ve Ortadoğu’daki gelişmeler 2019’un en önemli gelişmeleri olacak gibi duruyor.

© TBMM
2019’da Türkiye’yi neler bekliyor?

24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, Türkiye siyasi tarihinin en önemli olaylarından biri olarak, 2018’e damga vurmuştu.

Seçimlerin ardından resmen uygulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte başbakanlık makamı kaldırıldı ve yürütmeye ait tüm yetkiler cumhurbaşkanına aktarıldı.

Öte yandan 2018’de Türkiye’deki en önemli gelişmelerden biri de ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın ev hapsine alınmasının ardından iki ülke arasında çıkan gerginlik ve karşılıklı restleşme oldu.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararının ardından doların yükselmesi Türkiye ekonomisinde ciddi krizler yaratmış, bu durum Brunson’ın tahliye edilmesiyle normale dönmüştü.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyonu, ABD’nin Suriye’den askerlerini çekip çekmeyeceği konusu ve Ortadoğu’daki gelişmeler 2019’un en önemli gelişmeleri olarak duruyor.

K24’e konuşan Milli Gazete Ankara Temsilcisi Mustafa Yılmaz liderlerin, halkın ve partilerin daha çok 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere odaklandıklarını belirtti.

Yılmaz, yerel seçimden sonra Türkiye’yi ciddi ekonomik sıkıntıların beklediğini ifade ederek, “Çünkü seçimlerde yapılacak masraflar, ihracat ve ithalat verileri bunu gösteriyor. Bu yüzden Türkiye’yi zor bir yıl bekliyor” dedi.

Birçok ülkede Türkiye’yle ilgili yayımlanan raporlarda olumsuz yansımaların olduğunu belirten Yılmaz, “Yeni yılda da gündemimiz bunlar olacak” şeklinde konuştu.

K24’e konuşan Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haydar Çakmak ise, Ortadoğu’daki gelişmelerden dolayı Türkiye’nin yeni yılda yönünü Avrupa’ya çevireceğini söyledi.

“Bence Türkiye 2019 yılında yönünü Avrupa Birliği’ne ya da Avrupa ülkelerine çevirmelidir” diyen Çakmak, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye Ortadoğu’da istediğini alamadı, ABD askeri de buradan çekilince Rusya, İran ve Esad rejimi karşılıklı mutabakat halinde olacaktır. Ben ABD’nin Suriye’den çekilmesini, Suriye’deki son gelişmeleri ve Avrupa’ya yönelik çabaları yeni bir başlangıcın habercisi olarak görüyorum.”
Kaynak k24

SIRADAKİ HABER