28 yıl sonra oğluna kavuşan Semiha Tuğan vefat etti

Cezaevinde 28 yıl kaldıktan sonra tahliye edilen Serhat Tuğan’ın annesi Semiha Tuğan, 73 yaşında yaşamını yitirdi

© MA
28 yıl sonra oğluna kavuşan Semiha Tuğan vefat etti

Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından tutuklandıktan 28 yıl sonra tahliye olan Serhat Tuğan’ın annesi 73 yaşındaki Semiha Tuğan vefat etti.
 
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne 16 yaşında girerek 28 yıl sonra 44 yaşında tahliye olan Serhat Tuğan’ın yolunu 28 yıldır cezaevlerinde bekleyen Semiha Tuğhan, iki ay önce oğluna kavuşmuştu. Semiha Tuğan’ın cenazesi 4 Nisan 2016 tarihinde Fransa’da yaşamını yitiren gazeteci oğlu Ferhat Tuğan’ın Merzan Mahallesi Kêlî Keska Mezarlığı’nda bulunan mezarının yanına defnedildi.

Ailesi ve yakınlarının katıldığı Tuğan’ın cenaze törenine kent dışında olan oğlu Serhat Tuğan katılamadı. Semiha Tuğan için Çatallar Camii’nde taziye kuruldu.

Oğlu iki ay önce tahliye edilmişti
Serhat Tuğan hakkında 1991’de eski TCK’nin 125. maddesine göre “ülke topraklarından bir kısmını devlet hakimiyetinden ayırmaya matuf silâhlı eylemde bulunmak” suçundan idam cezası istemiyle dava açılmıştı.

Diyarbakır 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi 1992 yılında “silahlı örgüt üyeliği” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetmişti. Dönemin Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise 1994 yılında kararı bozarak, 125. maddeden ceza verilmesi gerektiğini ifade etmişti. Bunun üzerine Diyarbakır 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi de aynı yıl Tuğan’a müebbet hapis cezası vermişti.

Tuğan’ın avukatlığını yapan kardeşi Rojbin Tuğan, 2008 yılında başvuru yaparak yargılamanın yenilenmesini talep etmişti. Başvurusunda, Tuğan’ın hiçbir silahlı eyleme katılmadığı, bu nedenle örgüt üyeliği suçundan ceza verilmesi gerektiğini ifade etmişti. Ancak Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, talebi reddetmişti.

Adalet Bakanlığınca 2015’te yapılan başvuru üzerine yapılan incelemede, Tuğan’ın silahlı eyleme katıldığını iddia eden tanıklar, o tarihte baskı altında ifade verdiklerini anlatmıştı. Bir tanık da, iki köy korucusunun öldürülmesinden Tuğan’ın sorumlu olmadığını anlatmıştı.

Bakanlık da bu bilgiler ışığında “Sanık müdafiinin iddialarının yargılamanın yenilenmesi yolu ile değerlendirilebileceği gözetilmeden, itirazın kabulü yerine yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isabet görülmemiştir” kararını vermiş ve Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargılamanın yenilenmesi talebinin reddine ilişkin 29 Ocak 2009 tarihli kararını bozmuştu.

Ancak mahkeme bu kararı dikkate almayarak yeniden yargılama talebini reddetmişti.

Adalet Bakanlığı ise 29 Temmuz 2016’da ikinci kez yeniden yargılama yapılmasına dair karar vermişti. Dosya halen Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde görüşülüyor.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iki kez yeniden yargılamayı reddetmesine dair başvuru dosyası da Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı.

28 yıl cezaevinde kalan Serhat Tuğan, 14 Haziran’da tutuklu bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden 44 yaşında çıkabilmişti.

SIRADAKİ HABER