362 aday mülakatla elendi, mahkeme 'hukuk devleti' diyerek iptal etti

362 adayın tek listeyle mülakattan elendiği Defterdarlık Özel Sınavı'nı iptal eden mahkeme heyeti "hukuka uygunluk" uyarısı yaptı.

© AA
362 aday mülakatla elendi, mahkeme 'hukuk devleti' diyerek iptal etti

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2022 Defterdarlık Uzmanlığı Özel Sınavı'nın yürütmesini durdurdu. 

Independent Türkçe'den Cihat Arpacık'ın haberine göre yazılı sınavdan 96 puan alan bir adaya, 9-23 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılan mülakatta 74 puan verildi. Bu puanlarla elenen aday, dava açtı. Sadece davacı değil, mülakatta "başarısız" kabul edilen 364 aday tek bir listede toplanmıştı.

Söz konusu listede tek tek sıralanan adayların isimlerinin karşısına mülakat komisyonunun takdir ettiği puanlar yazılıydı. Ancak mevzuata göre her aday için ayrı tutanak tutulması, bu tutanakta puanın hangi ölçütlere göre verildiğinin açıkça yazılması ve her aday için ayrı ayrı tutulan tutanağın komisyon üyeleri tarafından imzalanması gerekiyordu.

Yerel mahkeme 'yürütmenin durdurulması' talebini reddetti, dosya Ankara Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi'ne taşındı. Dairenin üç kadın hakimi oy birliğiyle sınavın yürütmesini durdurdu

Mahkeme heyeti kararın gerekçesinde "Sözlü sınavda başarısız sayılma işleminin, yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden yargısal denetiminin yapılması esastır. İdari işlemin yetki, şekil gibi salt usule ilişkin unsurları ile sınırlı olarak yapılacak bir yargısal denetim, hukuk devleti ilkesinin sağladığı güvenceyi temin etmeyecektir" yorumunu yaptı. (Kaynak

SIRADAKİ HABER