42 kişinin öldüğü maden katliamında itiraf gibi ifade: Sadece oturdum, maaşımı aldım

Bartın'da 42 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası sonrası tutuklanan şüphelilerin mahkemedeki ifadesi ortaya çıktı. Sanığın, "Sadece oturdum, maaşımı aldım" sözleri dikkat çekti.

© AA
42 kişinin öldüğü maden katliamında itiraf gibi ifade: Sadece oturdum, maaşımı aldım

Bartın'daki maden faciasında, İstanbul'da tedavisi devam eden bir işçinin hayatını kaybetmesiyle can kaybı sayısı 42'ye yükseldi. TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in de aralarında olduğu 8 kişinin tutuklandığı soruşturma devam ediyor. 

Şüphelilerin mahkemedeki ifadeleri ortaya çıktı. Tutuklu sanıklardan Müessese Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, 2020 yılının Ağustos ayından sonra tüm sorumluluklarının kendisinden alındığını anlattı. AA'nın aktardığına göre Atmaca, "Üretim İltisak Müdürü olarak boş kadro üzerimde duruyordu ama bana bir şey yaptırılmıyordu" dedi. Sanığın, "Sadece oturdum, maaşımı aldım" sözleri dikkat çekti.

İşletme Başmühendisi Mehmet Tural ise olay günü mesaisinin 16.30'da bittiğini söyledi. Madendeki havalandırmalarla ilgili denetimini; Maden İş Güvenliği Şube Müdürlüğü'nün yaptığını söyleyen Tural, "Olay günü ve öncesinde gaz seviyesinin yükselmesiyle ilgili bana bir şikayet ya da bildirim yapılmadı" dedi.

'EMNİYET MÜHENDİSİ OLARAK BEKLEME BARAJINI YAPARIZ'
Emniyet Mühendisi Şahan Kahraman da sorumluluğun kendisine ait olmadığını iddia etti. Görev tanımı gereği maden sahasının havalandırılmasıyla ilgili işlemlere bakmadığını belirten Kahraman, "Emniyet mühendisi olarak biz yangın bekleme barajlarını yaparız. Onların kapatılmasını gerçekleştiririz" dedi.

Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocağında 14 Ekim günü meydana gelen patlamada 42 işçi hayatını kaybetmiş, 10 işçi yaralanmıştı. Olayla ilgili soruşturma kapsamında; aralarında TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir'in de bulunduğu 8 kişi tutuklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER