6 yaşındaki kız çocuğunun istismarı davası: Nasıl ortaya çıktı, tepkiler ne oldu?

Sosyal medyada Yusuf Ziya Gümüşel imzalı bir açıklama paylaşıldı

© TWITTER
6 yaşındaki kız çocuğunun istismarı davası: Nasıl ortaya çıktı, tepkiler ne oldu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G'nin 6 yaşındayken cinsel istismara maruz kaldığı iddiasıyla açılan davanın basına yansımasının ardından, davaya müdahil olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tarafımızdan, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' iddiasıyla açılan davaya müdahil olunmuştur. Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bundan önce olduğu gibi ilerleyen dönemde de mağdura her türlü hukuksal destek verilecektir" denildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, konuyu takip ettiklerini ve müfettiş görevlendirildiğini bildirdi.

Ersoy, "Olayı şiddetle kınıyorum, sorumluların tamamı en ağır cezayı almalıdır, Aile Bakanlığımız davaya müdahil oldu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün görevlendirdiği müfettiş göreve başladı, detaylı inceleme yapılıyor. Hassasiyetle konuyu takip ediyoruz" dedi.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ise "Ortak insanlığımızın değerleri konusunda hiç birimiz taviz vermeyiz. Bu tür alçaklıklara müsamaha göstermeyiz. İlgili soruşturma ilgili kurumlar ve yargı tarafından yürütülüyor" diye konuştu ve ekledi:

"Alçakça insanlık dışı davranışlara TBMM'de ortak cevap verilmesi gurur verici tavırdır. Hiçbirimiz taviz veremeyiz, mazur gösteremeyiz. Göstermenin karşısında olmak mecburiyetindeyiz. Yargı tarafından sonuna kadar götürülmelidir. Susarsak insanlığımız yara alır diye düşünüyorum."

AKP'den ise yaşananlara ilk tepki Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten gelmişti.

Olay ilk olarak 3 Aralık'ta BirGün gazetesi yazarı Timur Soykan'ın haberiyle duyuldu. Haberde, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G'nin 6 yaşından itibaren bir cemaat mensubu ve aynı zamanda komşuları olan bir yetişkin erkek tarafından cinsel istismara uğradığı; 13 yaşında bu kişiyle nişanlanıp 14 yaşında evlendirildiği; 17 yaşında anne olduğu; 18 yaşında ise resmi nikahının kıyıldığı anlatılıyor.

H.K.G'nin 2021 yılında boşandıktan sonra mahkemeye giderek cinsel istismar davası açması ve hem cinsel istismara göz yummakla suçlanan ailesinin, hem de iddia edilen suçun failinin iddiaları yalanlaması üzerine H.K.G, mahkemeye 6 ve 13 yaşlarında bu kişilerle çekilen nişan fotoğraflarını delil olarak sundu. Soykan'ın Çarşamba günü konuyla ilgili yaptığı devam niteliğindeki haberde, bu kez bu fotoğraflar yayımlandı.

Haberi sosyal medyada da çok sayıda kişi paylaştı.

Sosyal medyada paylaşılan Yusuf Ziya Gümüşel imzalı bir açıklamada ise şöyle denildi:

“3 Aralık 2022 tarihinde BirGün gazetesi ve internet sitesinde ‘Timur Soykan’ imzasıyla yayınlanan haber, şahsımı ve ailemizi hedef göstererek yargılanması başlamamış bir davadaki yalan iddiaları yayınlayarak bunun üzerinden İslami değer ve yargılara sahip insanları tahkir etmeye yönelik tezgahlanmış bir projenin ürünüdür. Söz konusu haberdeki iddiaların sahibi olan kızımız, İslami ve hukuki kurallara uygun olarak medeni kanunun reşit saydığı yaşta evlenmiş olup bu konuda ailemizin ve başka kişilerin hiçbir baskısı olmamıştır."

Aile ne diyor?
H.K.G'nın ailesi ise TV5'e konuştu.

H.K.G'nin kız kardeşleri Fatma ve Ayşe Gümüşel, H.K.G'nin düğün merasimi sırasında çekildiği iddia edilen fotoğraf için "Bizim yaşıtımızdaki kızların hepsi bir tören olduğunda, bir bayramda ya da bir böyle bir ailevi bir tören olduğunda hemen elindeki yerlerde kabarık kabarık elbiseler giyerlerdi" dedi.

Ayşe Gümüşel ise "Ben de 19 yaşındayım ve halen daha evlenmedim, bekarım hiçbiri üstüme de baskı yapmadılar. Böyle bir şey yok, böyle bir şeyin olma ihtimali de yok. Bir anda çok değişmeye başladı ablam. 6 yaşında bir kız nasıl evlendirilebilir ki. Hani bunların hepsi şimdi evli mi? Ya da çocuk mu gelin oldular?" ifadelerini kullandı.

Muhalefetten de yaşananlara sert tepkiler geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "6 yaşında çocuk! Bunu yapan, buna göz yuman, bunun sistemini kuran şerefsizdir ve haysiyetsizdir!" açıklaması yaptı.

HDP, haberde yer alan H.K.G'nin ailesinin ve iddia edilen suçun failinin serbest bırakıldığı bilgisini sorarak konuyu TBMM'ye taşıdı.

Cumhuriyet'in haberine göre, HDP Şırnak Milletvekili ve Çocuk Komisyonu Eşsözcüsü Hüseyin Kaçmaz; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a soru önergesi yöneltti.

Kaçmaz'ın sorularından bazıları şu şekilde:

"1998 doğumlu H.K.G.’nin 29 yaşındaki Kadir İstekli ile 6 yaşındayken imam nikâhı ile evlendirildiği, yıllar boyunca Kadir İstekli’nin sistematik biçimde cinsel saldırısına maruz kaldığı, H.K.G.’nın Kadir İstekli ile 13 yaşındayken nişanlandırıldığı ve 14 yaşına geldiğinde ise düğün yapılarak evlendirildiği, 2012 yılında H.K.G.’ya yönelik cinsel istismarın hastanede ortaya çıktığı, 14 yaşındaki H.K.G.’nin ailesi tarafından 17 yaşında olduğunun ifade edildiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise bu bilgi ne zaman yargıya intikal etmiştir? İddialarla ilgili Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve cinsel şiddet faili Kadir İstekli hakkında soruşturma yürütülmüş müdür? Hiranur Vakfı’nda çalışan Mehmet Emin Marangoz ve Kadir İstekli’nin H.K.G.’nin yerine kemik testine 21 yaşındaki bir kadını soktuğu ve bu şekilde evrak düzenlendiği iddiaları doğru mudur?

"Bu iddialar doğru ise bu sebeple Marangoz ve İstekli hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmüş müdür? Bu şekilde evrak düzenleyenler kimlerdir? H.K.G.’nin beyanlarına rağmen iki yıl boyunca şikâyetle ilgili dava açılmamış olmasının sebebi nedir? Bu davanın açılmaması için kimler devreye girmiştir? Devreye giren kişiler kimlere talimat vermiştir? Bu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? H.K.G.’nin 30 Kasım 2020’de vücudunda morluklarla İstanbul Anadolu Savcılığı’na gittiği doğru mudur? Bu iddialar doğru ise söz konusu morlukların sebebi Kadir İstekli tarafından şiddete uğramak mıdır?"

İYİ Parti lideri Meral Akşener de, "Bu alçaklığın örtbas edilmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri de, Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’de bulunan binası önünde protesto gösterisi düzenledi.

İBB, Hiranur Vakfı'na ait binayı mühürledi
İBB İmar Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binasını mühürledi. Belediye, binanın “kaçak” olduğunu söyledi.

Belediyeden yapılan açıklamada mühürleme sebebi, “5 Blok için ruhsat alan, yapı ruhsatında bloklar arasını bahçe olarak gösteren Hiranur Vakfı’nın, mevzuata aykırı bir şekilde bloklar arasına kaçak külliye inşa ettiği tespit edildi” diye aktarıldı.

İBB, ilk olarak 25 Şubat’ta Sancaktepe Belediyesi’ni konuyla ilgili olarak bilgilendirip, gereğinin yapılmasını istedi.

Üç ay geçmesinin ardından herhangi bir yanıt alamadığını söyleyen İBB, 6 Haziran’da ilçe belediyesine yeniden bir hatırlatma geçti.

İBB’nin aktardığına göre 4 Ağustos’ta ise Sancaktepe Belediyesi, işlemlerin sürdüğünü söyledi. Üçüncü kez bir hatırlatma bildirimi gönderen İBB ise hiçbir yanıt alamayınca bugün yapıyı mühürledi.

Ruhsat sahibine para cezası da kesilecek olan yapının yıkılması için sorumlularına 1 ay süre tanınacak. Bu süre içinde herhangi bir işlem yapılmazsa, kaçak olduğu bildirilen yapı İBB ekipleri tarafından yıkılacak.

Vakıf konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

SIRADAKİ HABER