840 gün tutuklu kaldıktan sonra hakkında tahliye kararı verilen Osman Kavala, yeniden tutuklandı!

Kavala, 11 Ekim 2019'da tahliye kararı verilen soruşturma dosyası kapsamında bu kez 'kaçma şüphesi' gerekçe gösterilerek tutuklandı

© AA
840 gün tutuklu kaldıktan sonra hakkında tahliye kararı verilen Osman Kavala, yeniden tutuklandı!

840 gün tutuklu kalmasının ardından, Gezi Davası'nda hakkında beraat ve tahliye kararı verilmesinin 6 saat sonrasında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin başka bir soruşturmadan gözaltına alınan Osman Kavala, İstanbul Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hâkimliği'nce yeniden tutuklandı. Savcılığın, "Kavala'nın şüpheli Hanrey Barkey ile görüştüğü, PKK irtibatlı kişilerle iletişim kurduğu ve darbe teşebbüsünün karar sürecine katıldığı" yolundaki iddiasını yerinde gören 8. Sulh Ceza Hâkimliği, 11 Ekim 2019'da tahliye kararı verilen dosyada bu kez 'kaçma şüphesi'ni gerekçe göstererek tutuklama kararı verdi.

840 gün tutuklu kaldıktan sonra dün görülen Gezi Davası'nda beraatine karar verilen iş insanı Osman Kavala, gece Silivri Cezaevi'nden tahliye edilmeyi beklerken gözaltına alınmıştı.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kavala'nın, sağlık kontrolünden sonra götürüldüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulandı.

Emniyet'teki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kavala, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılık, Kavala'nın tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmesine karar verdi.

840 gün tutuklu kalmasının ardından hakkında beraat ve tahliye kararı verilen Osman Kavala, yeniden tutuklandı.

Ne olmuştu?
Gezi Parkı eylemleri gerekçesiyle 840 gün tutuklu kalan Osman Kavala ve tutuksuz 15 sanığın yargılandığı davanın 6. duruşması dün Silivri'de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü. Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu'nun da aralarında bulunduğu 16 sanıklı davada 9 sanık haklarında isnat edilen tüm suçlardan beraat etmişti. Bu kapsamda davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala'nın tahliye edilmesi bekleniyordu.

Ancak iş insanı Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında yeniden gözaltı kararı verildi. Kavala, cezaevi çıkışında başka bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 21:53
SIRADAKİ HABER