AB ile Türkiye arasında 'Göç ve Güvenlik Alanlarında 1'inci Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısı' gerçekleşti

"Bugünkü toplantıda birlikte çalışmak suretiyle çözümlenebilecek güçlükleri ele aldık"

© AA
AB ile Türkiye arasında 'Göç ve Güvenlik Alanlarında 1'inci Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısı' gerçekleşti

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında "Göç ve Güvenlik Alanlarında 1'inci Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısı" gerçekleştirildi.

Toplantıya Türkiye'den İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılırken, AB Komisyonu'na ise Avrupa İçişleri Komisyoneri Ylva Johansson başkanlık etti. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da ziyarete katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu toplantının ardından Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Terör ve güvenlik, göç yönetimi, uyuşturucu ve insan ticareti ile mücadele, kaçakçılık ve organize suçla mücadele ile güncel konularda faydalı ve yapıcı istişarelerde bulunduk" ifadelerine yer verdi.

Johansson da sosyal medya hesabında, "AB'ye düzensiz gidişlerin yaklaşık yüzde 90'ında, göçmen kaçakçılarının istismarının olduğunu görüyoruz. Bu kaçakçılık şebekelerinin çoğu, yasadışı uyuşturucu ve ateşli silah ticaretine de karışmış durumda" derken, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye, çoğu Suriyeli olmak üzere dünyada en yüksek sayıda mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Bugünkü toplantıda Afganistan'daki durumun meydana getirdiği güçlükleri ve diğer endişe verici alanları, ancak birlikte çalışmak suretiyle çözümlenebilecek güçlükleri ele aldık."

SIRADAKİ HABER