ABD Büyükelçiliği'nden 'like krizi' açıklaması: Özür dileriz, hatadan üzüntü duyuyoruz

"Ergun Babahan ile bir ilişiğimiz olmadığı gibi, attığı tweet’in içeriğini de onaylamıyoruz ve kabul etmiyoruz

© AA
ABD Büyükelçiliği'nden 'like krizi' açıklaması: Özür dileriz, hatadan üzüntü duyuyoruz

ABD Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabından firari durumda bulunan Ergun Babahan'ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sağlık durumuyla ilgili paylaşımının beğenilmesi iki ülke arasında diplomatik gerginliğe neden oldu.

ABD Maslahatgüzarı'nın Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasının ardından, ABD Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabından özür mesajı paylaşıldı. Paylaşılan mesajda "Dün Twitter hesabımızda gerçekleşen hatadan dolayı özür dileriz. Ergun Babahan ile bir ilişiğimiz olmadığı gibi, attığı tweet’in içeriğini de onaylamıyoruz ve kabul etmiyoruz. Söz konusu hatadan üzüntü duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz" denildi.

Ne olmuştu?
Türkiye'nin ABD Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından Ergun Babahan'ın MHP lideri Devlet Bahçeli'nin sağlık durumuna ilişkin yazdığı "Türkiye halkları Bahçeli'siz siyaset dönemine hazır olmalı" tweeti beğenildi. Söz konusu tweetin yanlışlıkla beğenildiğini açıklayan Büyükelçilik özür mesajı paylaştı. 
 
ABD Büyükelçiliği Babahan'ın "Türkiye halkları Bahçeli'siz siyaset dönemine hazır olmalı" tweetinin yanlışlıkla beğenilmesinin ardından şu mesajı yayımladı:

"Bugün büyükelçiliğimizin Twitter hesabından ilgisiz bir mesaj yanlışlıkla beğenilmiştir. Söz konusu hatadan ve yaratmış olabileceği kafa karışıklığından dolayı özür diliyoruz."

Açıklamayı tatmin edici bulmayan Dışişleri Bakanlığı, ABD Büyükelçisi David M. Satterfield'ın şehir dışında bulunması dolayısıyla ABD Maslahatgüzarı'nı Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak izahat istedi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Açıklama yaptılar ama bu açıklama net değil. Büyükelçi Adana'da olduğu için maslahatgüzarı arkadaşlarımız çağırdı. Maslahatgüzarla görüşme yapıldı. Hem gerekli tepki gösterildi hem de daha net açıklama talep edildi" dedi. 

SIRADAKİ HABER