ABD'den Türkiye'ye ekonomik paket teklifi

ABD'nin F 35 ve patriot satışı ile ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştıracak bir ekonomi paketiyle, Türkiye ile ilişkileri yumuşatmak için adım atacağı iddia edildi.

© AFP
ABD'den Türkiye'ye ekonomik paket teklifi

ABD’nin, Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi S-400'leri almasından sonra gerilen ilişkileri yumuşatacak olumlu bir adım atacağı öne sürüldü.

Sözlü olarak iletilen gelişmenin, Ankara'ya yazılı olarak da sunulacağı belirtildi. Başlıklar arasında F-35'lerin satışı, patriotlar, çelik ve alüminyum vergileri ve serbest ticaret anlaşmasının olması bekleniyor.

Türk heyetle ikili ilişkileri görüşen ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfield söz konusu adımları sözlü olarak ilettiği ifade edildi.

Yazılı olarak da verileceği belirtilen teklifle ilgili gelişmeyi, NTV Washington Temsilcisi Hüseyin Günay aktardı. Günay şunları söyledi:

"Türk diplomatlar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York'talar. Onlarla konuşurken, sıcak gelişmeyle ilgili detayları bizimle paylaştılar. Bu önemli bir gelişme. Çünkü bugüne kadarki ilişkilerde, ABD'nin Türkiye'nin tezlerine yanaşmadığına vurgu yapıyorduk ancak bu durum şimdi biraz değişiyor. 

Bir Türk yetkili, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Michael Satterfield'ın, sözlü bir şekilde Ankara'ya mektup iletileceğini ve adım atılacağını; bu adımın şemsiyesinin ekonomik olacağını ancak başlıkların siyasi ve krizleri çözmeye yönelik olacağının altını çizdi.

Buna göre büyükelçi Satterfiel, ABD'nin Türkiye ile ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştıracak adımları atacağını iletiyor. Önümüzdeki günlerde de resmi bir çerçeveye oturtulup Türkiye'ye aktarılacağını ifade ediyor. Böyle bir mektubu hazırlayacak tek yer ABD Hazine Bakanlığı. Bu mektup Beyaz Saray'a ileticek ve buradan da Türk yetkililere ulaştırılacak."

'F-35'LERİN SATIŞI YENİDEN GÜNDEME GÜLEBİLİR'

"Peki ticaret hacmi 100 milyar dolara nasıl ulaşır? Mevcut ticaret hacmi yaklaşık 20 milyar dolar... Bu nedenle, F-35'lerin satışının tekrardan gündeme gelmesinin beklentiler arasında olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, çelik ve alüminyum vergilerinde ABD tek taraflı vergi getirmiş, Türkiye de karşılık vermişti. Daha sonra ABD vergileri bir kademe düşürmüştü ancak olması gereken seviye değildi. Şimdi o vergilerin düşmesi de gündemde. Ve serbest ticaret anlaşması ile patriotların gerçekleşme ihtimalleri de söz konusu." 

SIRADAKİ HABER