ABD istihbaratının da aradığı 'IŞİD bombacısı' İstanbul'da yakalandı

İstanbul polisi, Amerikan istihbaratının da aradığı, IŞİD'in bomba yapım uzmanını düzenlediği operasyonla yakalayarak tutuklandı. Şüpheli ve 3 iş birlikçisi hakkında 22.5 yıl hapis cezası istendi.

© DHA
ABD istihbaratının da aradığı 'IŞİD bombacısı' İstanbul'da yakalandı

IŞİD'in, başka ülkelerdeki saldırılarında kullanılacak bombaları hazırlayan grubunun kritik ismi Mustafa Abdulvahap Sofi Mahmut, İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla yakalandı.

TRT'den Hamza Çifçi'nin haberine göre Mahmut'un, kentte güvenlik güçlerine ve sivillere yönelik saldırı planlandığı ve ABD'ye ait bazı kurumları da hedeflediği belirlendi.

1999 yılında Mısır'da doğan ve Suriye'de IŞİD'e katılan Mahmut, orada geçirdiği süre boyunca, patlayıcı, intihar kemerleri ve el yapımı patlayıcılar konusunda uzmanlaştı.

İnternet üzerinden IŞİD üyelerine bomba yapımını anlatıyordu

Terör örgütünün başka ülkelerdeki saldırılarında kullanılacak bombaları hazırlayan grubun kritik ismi oldu. Suriye'den ayrıldıktan sonra önce Mısır'a gitti, ardından da Türkiye'ye geldi.

İnternet üzerinden, IŞİD üyelerine bomba yapım ve kimya dersleri verdi.

ABD istihbaratı tarafından da arnaan Mahmut'a, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması sonrası operasyon düzenlendi.

Şüpheli, irtibatlı olduğu 3 kişi ile birlikte Esenyurt'ta yakalandı. Hakim karşısına çıkan Mustafa Abdulvahap Sofi Mahmut, tutuklandı.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, 4 şüpheli hakkında silahlı terör örgütü yöneticiliği ve üyeliğinden 22.5 yıla kadar hapis cezası istendi.  

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2021, 09:38
SIRADAKİ HABER