ABD konsolosluğu çalışanı Trump görüşmesi öncesi serbest

Bir süredir ev hapsinde tutulan Amerikan Konsolosluğu çalışanı Mete Cantürk serbest

© REUTERS
ABD konsolosluğu çalışanı Trump görüşmesi öncesi serbest

Bir süredir ev hapsinde tutulan Amerikan Konsolosluğu çalışanı Mete Cantürk serbest bırakıldı. Kararın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın G-20 zirvesine yapacağı kritik S-400 görüşmesi öncesinde gelmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı kritik S-400 görüşmesi öncesinde dikkat çekici bir adım geldi. Bir süredir ev hapsinde tutulan Amerikan Konsolosluğu çalışanı Mete Cantürk serbest bırakıldı.

Reuters’ın aktardığına göre, Cantürk sağlık sorunları gerekçe gösterilerek serbest bırakıldı. Ancak kendisine yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Kararın, Erdoğan ile Trump’ın önümüzdeki haftaki G-20 zirvesine yapacağı S-400 görüşmesi öncesinde gelmesi dikkat çekti. Amerikan yönetimi bir süredir Türkiye’ye, tutuklu Amerikan vatandaşları ile konsolosluk çalışanlarını serbest bırakma çağrısı yapıyordu. NASA çalışanı Serkan Gölge de önceki haftalarda serbest bırakılmıştı.

Trump, yurtdışında tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarının serbest kalmasını sağlamayı çok önemsediğini defalarca dile getirmişti. (DIŞ HABERLER)

SIRADAKİ HABER