ABD'nin S-400 mektubuna yanıt

ABD'nin S-400 mektubuna bugün itibariyle Milli Savunma Bakanlığı tarafından cevabi mektup gönderildi.

© AP
ABD'nin S-400 mektubuna yanıt

ABD'nin S-400 mektubuna bugün itibariyle Milli Savunma Bakanlığı tarafından cevabi mektup gönderildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Mektupta müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyulan rahatsızlık yeniden vurgulandı" denildi.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği ve S-400 alımından vazgeçilmemesi halinde yaptırım uygulanacağı belirtilen mektuba, 12 gün sonra yanıt verildi.

Milli Savunma Bakanlığı’dan yapılan açıklamada, Shanahan’ın 6 Haziran 2019 tarihli mektubuna bugün itibarıyla Milli Savunma Bakanı Akar tarafından cevabi mektup gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Mektupta müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyulan rahatsızlık yeniden vurgulanmış, bilinen görüşlerimiz ve önerilerimiz detaylı olarak aktarılmıştır.

Karşılıklı saygı ve dostluğa dayalı bir şekilde diyaloğun sürdürülmesinin ve sorunlara uygun bir çözüm bulunmasına yönelik çalışmalara devam edilmesinin önemi ifade edilmiştir.”

MEKTUPTA NE VARDI?

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektupta “S-400’lerden vazgeçilmezse F-35 eğitimlerinin 31 Temmuz’da biteceğini ve F-35 ile ilgili yapılacak üst düzey toplantıya Türk yöneticilerin davet edilmemesinin değerlendirildiği belirtilmişti. Mektup sonrasında ABD’de Türk pilotlarının eğitimi durduruldu.
(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER