ABD'nin Suriye operasyonu açıklamasına Ankara'dan ilk yanıt

Beyaz Saray, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı operasyonu ABD’nin desteklemeyeceğini ve operasyona dahil olmayacaklarını açıklamıştı.

© AA
ABD'nin Suriye operasyonu açıklamasına Ankara'dan ilk yanıt

AKP hükümetinin Suriye’nin kuzeyine yapacağı operasyona ABD’nin destek vermeyeceğini açıklamasının ardından Ankara'dan ilk tepkiler gelmeye başladı. ABD'nin açıklamasına ilk olarak Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan yanıt geldi.

Beyaz Saray bir açıklama yapmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesinde "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak" demişti.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından bir açıklama yaparak, "Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak. Türkiye güçlüdür ve kararlıdır" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Sözcüsü Fahrettin Altun ise "İstiklalimiz ve istikbalimiz için teröre karşı mücadelemiz sınırlarımız içinde de dışında da kesintisiz ve tavizsiz şekilde sürmektedir. Bu mücadelenin asli unsuru terörü kaynağında kurutma stratejisidir. Barışı ve huzuru tam olarak tesis edene dek mücadelemiz devam edecektir" ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER