ABD Savunma Bakanı vekili Shanahan: F-35 programı çuvalladı

ABD Savunma Bakanlığı'na vekalet eden Patrick Shanahan: F-35'ler muhteşem uçaklar ama F-35 programının genelinde sorun yaşanıyor.

AA
ABD Savunma Bakanı vekili Shanahan: F-35 programı çuvalladı

ABD Savunma Bakanlığı’na vekalet eden Patrick Shanahan’ın, Türkiye’nin de dahil olduğu ‘F-35 savaş uçağı programının çuvalladığını’ söylediği ortaya çıktı. Shanahan’ın hakkında yürütülen bir etik kurul soruşturması sırasında müfettişlere, ‘F-35 uçaklarının muhteşem olduğunu’ ancak programın genelinde sorun yaşandığını söylediği belirtildi.

Shanahan hakkındaki Etik Komisyon araştırması, daha önce yönetici olarak çalıştığı Boeing firmasını, F-35’lerin ana üreticisi olan Lockheed Martin karşısında ‘kayırmakla’ itham edilmesi üzerinde başlamıştı. Komisyon soruşturma sonunda Shanahan’ı aklarken, F-35 programıyla ilgili sözlerinin ‘önemli’ ve ‘diğer üst düzey hükümet yetkililerinin açıklamalarıyla uyumlu olduğuna’ karar verdi.

Patrick Shanahan, ABD’nin Suriye’den çekilme kararına tepki olarak istifa eden eski savunma bakanı James Mattis’in koltuğunda vekaleten oturuyor.

Shanahan’ın F-35 programıyla ilgili eleştirileri, ‘radara yakalanmama yeteneği, süpersonik hızı, aşırı çevikliği ve eşsiz sensör füzyon teknolojisiyle geleceğin ölümcül ve çok yönlü savaş uçağı’ olarak lanse edilen F-35’lerin ‘yedek parça sorununa ve uçuşların maliyetine’ odaklanıyor.

SAYIŞTAY RAPORU: F-35’LERDE YEDEK PARÇA SORUNU VAR

Shanahan’ın kaygıları, ABD Sayıştayı’nın dün yayımladığı bir raporda da yer aldı. Raporda, “Mayıs-Kasım 2018 döneminde F-35’lerin yaklaşık yüzde 30’u yedek parça sorunu nedeniyle uçamadı. Savunma Bakanlığı’nın 4 bin 300 adet F-35 yedek parçası açığı var” denildi.

60 yıllık ömrü bulunduğu belirtilen F-35’lerin toplam bakım maliyetinin 1 trilyon doları aşacağı hesap ediliyor. Sayıştay’ın raporunda “F-35 uçakları bir savaş uçağının gereklerini yerine getiremiyor. Yani arzu edildiği kadar sık uçurulamıyor. Bunun nedeni, yedek parça sorunu ve dünya genelinde uçakların parçalarının taşınmasında yaşanan sıkıntılar” denildi.

Daha önce F-35’lerin yazılım, motor ve silah sistemlerinde yaşanan sorunlar da eleştiri konusu olmuştu. Bazı askeri uzmanlar, Amerikalı komutanların verdiği güvencelere rağmen F-35’lerin muharebe kabiliyetini sorguluyor.

Japonya’da bir F-35 bu ay Büyük Okyanus’ta düşmüştü. Japonya’nın bu olay üzerine filosunda yer alan 12 F-35’i hizmet dışı bırakması bu uçaklarla ilgili şüpheleri artırmıştı. (BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER