ABD: Türkiye kararlıysa işi çıkarmak zorunda kalırız

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, S-400 savunma sistemi konusunda Türkiye’yle

© REUTERS
ABD: Türkiye kararlıysa işi çıkarmak zorunda kalırız

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, S-400 savunma sistemi konusunda Türkiye’yle henüz bir çözüme varılmadığını ancak iletişimin önceki döneme daha iyi olduğunu söyledi. Shanahan, “Eğer Türkiye S-400 kararında kararlı ise biz de işi Türkiye'den çıkarmak zorunda kalırız" dedi.

 Pentagon’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, “S-400 konusunda Türkiye ile ilişkiler şu anda hangi noktada. Bir anlaşmaya varabildiniz mi?” sorusuna verdiği yanıtta, “Bir anlaşmaya varmadık. Ancak Türkiye ile sürekli konuşuyoruz. Çünkü onlarla eş zamanlı olarak Suriye konusunda da çalışıyoruz. İnsanlar sadece bir konuyu bildiğinde, ilişkiler daha kötü ya da daha iyi görünebilir. Ben sadece şunu söylüyorum. İlişkiler, iletişim ve koordinasyonun iletişimin sıklığından dolayı bundan 2 ya da 4 ay öncesine kıyasla daha iyi olduğunu hissediyorum. Geçtiğimiz hafta Lockheed Martin ve United Technologies Corporation’ın yöneticileriyle bir araya geldim. Eğer bu duruma çözüm bulamazsak, o zaman işin ilerlemesi için planlarımızı uygulamak zorundayız. Bu planları uygulamak zorunda mı kalırsınız bilemezsiniz ama iyi planımız olduğundan emin olmak zorundasınız değil mi?” dedi.

‘TÜRKİYE’DEN ÇIKARMAK ZORUNDA KALIRIZ’

“Türkiye’siz devam etmek seçenek mi?” sorusuna Patrick Shanahan, “Eğer Türkiye S-400 konusunda kararlı ise biz de işi Türkiye’den çıkarmak zorunda kalırız” dedi. Bunun için bir takvim ya da Türkiye’ye tanınan bir süre olup olmadığı sorusunu ise Shanahan, “Böyle bir süre ya da takvim yok. Tek takvim uçakların teslim tarihi. Ama eğer bir şey yapacaksanız, bu konuda ciddi davranmalı ve planlarınız ona göre uygulamaya koymalısınız” yanıtını verdi.

Patrick Shanahan, “Bütün F-35’leri diğer müşterilerimize sorunsuz bir şekilde teslim edebilmemiz için sıfıra yakın bir risk barındıran sıkı planlar istiyorum. O nedenle görüşmeler yaparken bu riski aza indirmek için ne gibi kararlar almamız lazım diye konuşuyoruz. Ama aynı zamanda Türkiye ile de konuşuyoruz” dedi. “Onlarla görüşmeleriniz sırasında hazır olduklarını hissettiniz mi?” şeklindeki soruya da Shanahan, “Bu onlar için de gerçekten karmaşık bir durum. Yani, bu büyük bir karar. Ve orada durup, onlara baskı uygularsak, muhtemelen ihtiyaç duymadıkları bir karmaşa seviyesi ekler. Ama bir planımız var” dedi.
 
“Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması halinde İncirlik Üssü üzerinden bir misilleme yapacakları konusunda endişeli misiniz?” sorusuna ise Shanahan, “Hayır. Bakan Akar ve benim vurguladığımız şeylerden biri bu. Onlar bizim stratejik ortağımız. Önemli olan bu. Buna uzun vadeli bir ilişki olarak bakmak zorundasınız. Yolda engeller var. Şimdi, S-400’ler ve F-35’ler bir arada olmuyor. Bu büyük bir engel” diye yanıt verdi.

Erdoğan, ‘Türkiye olmadan çöker’ demişti

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin katılımı olmadan F-35 Lightning II geliştirmeye yönelik çok uluslu projenin çökeceğini söylemişti:

“Bizi dışlamaya çalışanların bu işin sonunun nereye varacağını göremediklerini görüyoruz. Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur.”

ABD’nin her kesiminden artan baskıya karşın, Ankara, Rusya’dan S-400 almasının NATO ile ABD’nin güvenliği ve F-35’lerle bir ilgisinin olmadığını söylüyor. Washington ise olası yaptırımların işaretini Türkiye’ye F-35 yedek parçalarının teslimatını askıya alarak vermişti. (Ajanslar)

SIRADAKİ HABER