ABD yaptırımlarına karşı Rusya ile yapılan acil görüşme sızdı Belge çöpte bulundu

S 400 teslimatı nedeniyle ağır Amerikan yaptırımlarının olası göründüğü temmuz ayında Türkiye'nin Rusya ile acil bir görüşme yaptığı ortaya çıktı

© AA
ABD yaptırımlarına karşı Rusya ile yapılan acil görüşme sızdı Belge çöpte bulundu

S-400 teslimatı nedeniyle ağır Amerikan yaptırımlarının olası göründüğü temmuz ayında, Türkiye'nin Rusya ile acil bir görüşme yaptığı ortaya çıktı. Çöpte bulunan bir belge ile ifşa olan görüşmede, Türkiye'nin ABD'den gelebilecek ekonomik yaptırımlar karşısında SWIFT sistemine alternatif Rus sistemine katılma olasılığı ele alındı.

 Türkiye ve Rusya’nın, S-400 krizi nedeniyle olası Amerikan yaptırımlarına karşı temmuz ayında acil bir toplantı düzenlediği öne sürüldü. Bloomberg haber ajansının, Rus basınına dayandırdığı ve iki farklı kaynaktan teyit ettiğini belirttiği haberine göre, toplantıda Türkiye’nin Rus finansal sistemine katılma olasılığı ele alındı.

Buna göre toplantıda, Rusya Merkez Bankası’nın Brüksel merkezli küresel bankalararası ağ SWIFT’e alternatif olarak geliştirdiği finansal sisteme Türkiye’nin nasıl dahil olabileceği konuşuldu.

ÇÖPTE BULUNAN BELGE İLE ORTAYA ÇIKTI

Böyle bir görüşme yapıldığı haberi, toplantıya dair tutanağın Moskova yakınlarındaki bir çöpte bulunmasının ardından hafta başında Rus basınında yer aldı. Rus haber ajansı Baza’nın Telegram hesabından paylaştığı tutanağın fotoğrafında Rus Maliye Bakanı ile Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu arasında gerçekleştirilen toplantının detayları görülüyor.
 
‘O KADAR ACİLDİ Kİ MASRAFLAR SON ANDA AYARLANDI’

İki ülke arasındaki acil toplantının, S-400 teslimatının Temmuz ayında başlamasının ardından gerçekleştiği belirtiliyor. Habere göre, toplantı o kadar acil bir şekilde gerçekleşti ki, Rusya Maliye Bakanlığı mali politikalar departmanının yardımcısı görüşme masraflarını ve Türk yetkililerin Moskova havalimanı yakınlarındaki konaklama masrafını kişisel olarak karşıladı; belgede bu masrafların karşılanmasının talep edildiği yer aldı. Çöpte bulunan belgeye göre yetkililer ayrıca kendi para birimlerinde ticaret yapmayı da toplantıda ele aldı.

RUSYA MALİYE BAKANI DOĞRULADI

Rusya Maliye Bakanı Alexei Moiseev, bu toplantının gerçekleştiğini telefonda Bloomberg’e teyit ederken toplantıda ele alınan meseleler hakkında müzakerelerin halen devam ettiğini ve bu konuların üzerinde çalışıldığını, imzalanacak genelgeye göre ilerleneceğini söyledi.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili de görüşmeyi Bloomberg’e teyit etti; ismini vermek istemeyen yetkili rutin konuların konuşulduğunu belirterek detay vermedi.

‘ATIK ŞİRKETİ İLE GÖRÜŞÜLECEK’

Rusya Maliye Bakanlığı’nın basın birimi ise atıkların imhasından sorumlu şirket ile belgenin nasıl ortaya çıktığının görüşüleceğini aktardı.

SWIFT’E RUS ALTERNATİFİ NEDİR?

Rusya Merkez Bankası, Kırım’ın ilhakının gerçekleşmesinin ardından yaptırımlara maruz kalması nedeniyle SWIFT sisteminden dışlanması durumunda kullanmak ve ‘dış riskleri azaltmak’ için 2014 yılında alternatif bir bankalar arası sistem kurmuştu. Bu sistem, bankalar arası iletişimi SWIFT kodlarına çevirerek iletişimin aksamamasını amaç ediniyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, haziran ayında bu ağa Çin’i de katmak için görüşmelerin sürdüğünü söylemişti. (Kaynak: BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER