Abdüllatif Şener: ABD, Erdoğan'ı Suriye Stratejisini değiştirmek zorunda bıraktı

AKP'nin kurucularından Abdüllatif Şener, ABD’nin mal varlığını kurcalamaya başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye politikasında kırılma yarattığına dikkati çekti. Şener, "Erdoğan'ın ana stratejisiyle ilgili sürdürdüğü Suriye politikasını devam ettiremeyeceğini göstermiştir” dedi.

© Twitter
Abdüllatif Şener: ABD, Erdoğan'ı Suriye Stratejisini değiştirmek zorunda bıraktı

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, kurucu kadroları arasında yer aldığı AKP hükümetinin Suriye’ye yönelik operasyonunu, iç siyaset ve parti tabanındaki yansımalarını değerlendirdi.

Ağır ekonomik sorunların yaşadığı böylesi bir süreçte, iktidarın milli duyguları galeyana getirmek istediğini belirten Şener, "İnsanlar ekonomiden daha fazla dış politik gelişmeleri izler oldu. Bu operasyon bunu sağlamıştır" dedi. Şener, AKP iktidarının adına “Suriye Milli Ordusu” (SMO) dediği güçlerle Suriye Devleti’ne karşı alternatif gelişmeler hedeflediğini söyledi. Şener, “Suriye’nin bütünlüğü kavrayacak niteliklere sahip olmadıkları için olsa olsa Suriye’yi parçalamakla sonuçlanacak bir hadise. Ama bununla ilgili ana stratejinin, hedefin ne olduğunu da kestirmek mümkün değil. Çünkü başından beri Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak konuşulanlar gerçeği yansıtmıyor. Ne Trump'ın konuştuğu gerçeği yansıtıyor ne Erdoğan'ın konuştukları. Putin daha diplomatik bir üslupla yürüyor ama onun kafasındaki ana strateji konusunda da bazı esneklikler olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesi yaptı.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yaptığı "ateşkes" görüşmesiyle Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede tedirgin olduğunu ifade eden Şener, "Bu görüşmeler sonrasında Erdoğan'ın Suriye ile ilgili yeni bir strateji çizmek zorunda olduğunu düşünüyorum. Yani Suriye'deki olaylar başladığından beri Suriye üzerindeki ana stratejisinin bu yeni gelişmeyle birlikte kırılmaya uğradığını ve bu ana stratejide bir değişiklikle baş başa kaldığını düşünüyorum" diye belirtti ve devam etti: 

"Özellikle ABD'nin ambargo kartını çıkarması, Halkbank ile ilgili sorumluluk mevkiine Erdoğan'ı yerleştirmesi, bunun ötesinde mal varlığının kurcalayacağıyla ilgili yeni sinyaller vermesi, Erdoğan'ın bazı çizgilerin de kırılmalar ortaya çıkardığını düşünüyorum. Bu görüşmeler sonrasında Erdoğan'ın ana stratejisiyle ilgili sürdürdüğü Suriye politikasını devam ettiremeyeceğini göstermiştir. İşin özü itibariyle baktığımızda sürekli kükreyen, rakiplerine ve çizgisine aykırı davranan siyasetçilere diplomatik dil dışında sert beyanlarda bulunan Erdoğan, Trump'ın onca hakaretine rağmen ses çıkarmamayı yeğlemiştir. Bu da politikalarındaki kırılmaların görüntülerinden biridir diye düşünüyorum."

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Şener, askeri operasyonun Kürtlerde duygusal kırılmalara yol açtığını vurguladı ve "Bu iyi bir siyaset izlenmediğini temel göstergesidir. Türkiye açısından en önemli olan hadise, Kürt vatandaşlarımızla beraber yaşama iradesini geliştirmemiz lazım. Ama izlenen politikalar sürekli kırılmalara yol açıyor. Bu kırılmalar sadece bugün için değil, aynı zamanda ülkenin geleceğini risk altına atıyor. Bunun telafi edilmesi lazım. Kayyum atamaları, tutuklamalar, görevden almalar bu kırılmayı bunlarda derinleştiriyor" dedi. 

SIRADAKİ HABER