"Adalet Bakanı Gül, yarma harekâtına girdi; kolay lokma olmayacağı mesajını veriyor"

Akif Beki: Gül çetinceviz çıktı, sindirilmesi zor bir demir leblebi

© AA
"Adalet Bakanı Gül, yarma harekâtına girdi; kolay lokma olmayacağı mesajını veriyor"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde danışmanlığını da yapan Karar yazarı Akif Beki, dün yaptığı maklube çıkışıyla dikkatleri üzerine çeken Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün bir yarma harekatına girdiğini söyledi. Beki, "Mücadelenin 'FETÖ’cülerin yaptığı gibi herkesi aynı çuvala koyarak değil sadece ve sadece hukuktan ve anayasadan emir alarak yapıldığı'nı haykırması, boşuna değil" diyerek Gül'ün kolay lokma olmayacağı mesajını verdiğini yazdı.

Dün sabah saatlerinde Ankara'da bir konuşma yapan Adalet Bakanı Gül, "Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye, asil şerefli Türk yargısına saldırmaya kalkmasın" demişti.

Gül'ün bu sözleri akıllara Sabah yazarı Dilek Güngör'ün önceki gün kaleme aldığı "Yargıda tehlikenin farkında mısınız!" yazısını getirdi. Güngör o yazıda birkaç gündür yargıda tuhaf işler olduğunu bazı 'FETÖ'cülerin de kritik noktalara getirildiğini iddia etmişti.

Yaşananları "Kim baltayı taşa vurdu, kim sert kayaya çattı, Hanya'yı Konya'yı görürüz üç vakte" diye değerlendiren Beki'nin "Bakan Gül kolay lokma çıkmadı" başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle: 

Kendine ayak bağı gördüklerini şucu, bucu olmakla suçlayarak tasfiye etmek, en bilindik FETÖ yöntemiydi.

Ve ne yazık ki FETÖ'yle mücadelenin kendisi de buna alet edilmekten kurtulamadı.

Bu FETÖ klasiği, en anti-FETÖ'cü görünenlerin elinde bile oyuncağa dönüştü.
Canını sıkan mı, ayağına basan mı, önünü tıkayan mı, karşı gelen mi, zorluk çıkaran mı, itaatsizlik eden mi, baş ağrıtan mı, söz dinlemeyen mi, kafa karıştıran mı var; FETÖ'cü der kaydırırsın ayağını, çözümü kolay...

İç iktidar çekişmelerinde de fütursuzca kullanıldı.

FETÖ'yle mücadelenin araçsallaştırılması en çok bu mücadeleye zarar verir, inandırıcılığını yok eder, davaları sulandırır, FETÖ'ye yarar, Pensilvanya'yı sevindirir, bunu en çok FETÖ'cüler ister, yapmayın etmeyin diye uyaranlar da aynı yöntemle hedef yapıldı. 

Etkisizleştirme, korkutma, susturma, pıstırma, harcama silahı olarak hala revaçta.

Oysa...

Yöntemleri yenilmeden FETÖ'ye karşı savaş kazanılmış sayılabilir miydi?

Bir FETÖ'nün gidip yerine yenisinin gelmesi başka türlü nasıl önlenebilirdi?

Direnenler direndi ama kendi söyleyip kendi dinleyerek. Müdahale ve durdurma imkanına sahip asıl muhataplar kıllarını kıpırdatmadı.

Habis yöntemleri bitirilmeden FETÖ bitirilemez; mücadelenin esası o yöntemleri tedavülden kaldırmak, bir daha hortlamamak üzere toprağa gömmek olmalıydı.

Söylemekten dilimizde tüy bitti ama nihayet bu görüş, kabinede de kendine güçlü bir ses buldu; hem de Adalet Bakanlığı koltuğunda. Hem de iktidar medyasından "FETÖ'cüler yargıda kritik görevlere getiriliyor, tehlikenin farkında mısınız" atışları patlar patlamaz...

Kabine revizyonu öncesinde düğmeye basılmış, FETÖ'den kopyalama Pelikanvari bir operasyonla suyu ısıtılmaya başlamıştı...

Bakanı sahiplenen bir karşı atak da hemen devreye girdi, "Abdülhamit Gül'ü yedirmeyiz" pankartları açıldı sosyal medyada.

Bir 'yeme' operasyonuyla karşı karşıya kaldığını destekçileri bile çakmışken Bakan Gül mü çemberin daraldığını, çanların bu sefer kendisi için çaldığını anlamayacak?

Dün sert bir çıkışla yarma harekatına girdi. Fakat 'Halep oradaysa arşın burada' dikliğiyle kafa tutması bir ilk.

Şu salvosu, FETÖ'yü özel ajandalar için araçsallaştıran saldırılara aynı zamanda bir meydan okuma:

"FETÖ ile mücadele FETÖ'cü yöntemlerle yapılamaz. Nerede ahlaksızca bir saldırı varsa bu FETÖ'nün bir tezahürüdür. Daha düne kadar FETÖ ile aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün utanmadan çıkıp FETÖ'yle mücadele dersi vermeye kalkmasınlar..."

Mücadelenin "FETÖ’cülerin yaptığı gibi herkesi aynı çuvala koyarak değil sadece ve sadece hukuktan ve anayasadan emir alarak yapıldığı"nı haykırması, boşuna değil. Kolay lokma olmayacağı mesajını veriyor.

Çetinceviz çıktı, sindirilmesi zor bir demir leblebi...Teslim bayrağı yerine direniş hattı çekti, dayatmalarına boyun eğmesini bekleyenlere başkaldırıyor.

Fakat karşısındaki dar kadrocu klik de kavi, diş geçirmede tecrübeli. Ve Bahçeli'nin uygun görmediğini söylemesine rağmen, bir kabine değişikliğinde Gül'ü tasfiye hesabına girecek kadar da gözü karartmış...

Nasıl bir rahatsızlık verdi, nerede ters düştüyse artık, siyasi kariyerini topun ağzına koymakta kararlı gibiler.

Kim baltayı taşa vurdu, kim sert kayaya çattı, Hanya'yı Konya'yı görürüz üç vakte.

SIRADAKİ HABER