Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar Açılmayan kuyulara 5 milyon 267 bin lira ödenmiş

Kullanılmayan makam araçlarını iptal ettiklerini söyleyen Karalar, "Her ay 2 milyon tasarruf ettik" dedi

© AA
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar Açılmayan kuyulara 5 milyon 267 bin lira ödenmiş

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, göreve gelmesinin ardından yaptığı tasarruf faaliyetlerine ilişkin açıklamada bulundu. İçme suyu ihtiyacı temini için açıldığı söylenen sondaj kuyularını incelediklerini belirten Karalar, "35 adet kuyu hiç açılmamış. Kuyu açılmış gibi üzerine sadece beton dökmüşler" dedi.  Karalar, açılmamış kuyulara 5 milyon 267 bin lira harcandığını kaydetti.

Karalar, 10 milyon açık veren ASKİ'yi 15 milyon artıya geçirdiklerini, şu ana kadar ASKİ'ye 160 milyon para kazandırdıklarını ifade etti.

CHP’li Başkan Karalar, belediyenin kiraladığı araçlara dikkat çekerek, “Her ay 2 milyon tasarruf ettik, yılda 24 milyon tasarruf yapıyor” dedi. Kullanılmayan kiralık araçların bulunduğunu tespit ettiklerini belirten Karalar, bu araçları iptal ettiklerini söyledi.

Aynı zamanda kiralık araçlara ilişkin zorunlu hizmetlerin verilmediğini de tespit ettiklerini ifade eden Karalar, araçları veren firmanın vermesi gerektiği ancak vermediği yan hizmetleri düzelterek 4 milyon 145 bin lira kar ettiklerini ekledi.

Karalar, yılbaşından itibaren belediye bütçesinin artı değere çıkacağı yönünde söz verdi.

"Belediyeler bu işin hiçbir tarafında değil"
Karalar, "Suriyelilere ilişkin bir projeniz var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Mümkün değil. Muhtemelen ayrın 11 büyükşehir belediye başkanı bir toplantı yapacağız. Bu konu orada gündeme gelecek. Hükûmetin yapacağı bir konudur bu. Büyük bir sorundur. Belediyeler de bu konunun içinde olmalıdır. Ama belediyeler bu işin hiçbir tarafında değil. Göç başlı başına ülkeler için bir sorun. Zaten gecikilmiş, peş peşe hızlı tedbirler almazsak çözemeyiz."

“Belediyeyi zarar ettirenler hakkında soruşturma olacak mı?” sorusuna Başkan Karalar, “Zarar ettiren kim varsa, belgelere dayanarak biizm görevimiz bunları savcılığa intikal ettirmek, gerisi artık hukukun işidir. Sonucu ne olur bilemem” yanıtını verdi.

Başkan Karalar, “Belediye meclisinde CHP çoğunluk değil daha önce borçlanma yetkisi verilmedi bunu nasıl çözeceksiniz?” sorusuna da, “Adana’yı büyütecek kararlarda bize destek vereceklerine inanıyorum. Adana lehine bu işlerin çözüleceğine dair inancım vardır” diye yanıt verdi.

'Bankamatik' çalışan açıklaması
"Bankamatikçiler arasında kimlerin yakınları var?" sorusuna da yanıt veren Karalar, Keleş soy adından 7-8 kişi olduğunu ve bazı soy isimlerinden de birden fazla insana rastladıklarını söyleyerek, "Eğer o arkadaşlarımız belediyeye faydalı işler yapıyorlarsa işlerine devam edecek" ifadelerini kullandı.

Karalar, “Ereğli’den gelip burada çalışan kardeşlerimiz var, maaşını alıp çalışmayan kardeşlerimiz var. Bunlarla yollarımızı ayırdık" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER