Adliyelerde normalleşme yoğunluğu

Adliyeler bugün hizmet vermeye başladı. Yarın duruşmaların da başlamasıyla yoğunluğun artması bekleniyor.

© AA
Adliyelerde normalleşme yoğunluğu

Korona salgını nedeniyle ara verilen adli işlemler bugün yeniden başladı. Tutuklu ve acil dışındaki işlemlere verilen aranın ardından İstanbul Çağlayan’daki Adalet Sarayı kapılarını açtı. Adliyede yoğunluk yaşanırken buranın ertelenen duruşmaların başlayacağı yarın daha da kalabalık olması bekleniyor.

Korona salgını tehlikesinin henüz devam etmesi nedeniyle adliyeye bazı düzenlemeler yapıldı. Maskesiz kişilerin alınmadığı adliye binası C girişi önüne, İş Yurtları Kurumu’na ait maske satış noktası kuruldu, maskeler burada bir liradan satıldı.

Adliye giriş kapılarına sosyal mesafe kurallarını hatırlatan uyarılar asıldı. Bekleme yerleri için zeminlere sosyal mesafeye uygun işaretleyici etiketler yapıştırıldı.

Otopsi işlemlerine giden araçların içleri, adliye içindeki asansörler ve lavabolar dezenfekte edildi. Yürüyen merdivenler tek taraflı çalışır hale getirildi.


Adliyede mahkeme ön bürolarda ara bölmeler yapıldı, icra mahkemeleri önüne, memurların, vatandaşların icra dairesi odasına girmeden işlemlerini yapabileceği birer platform kuruldu. Bina içi klima sistemi kapatıldı, dışarıyı gören pencereler açılarak sabitlendi. Havalandırma sistemi dışarıdaki temiz havayı içeriye verecek şekilde ayarlandı.

Mahkeme salonları da dezenfeksiyon işlemlerinden geçirildi. Salonların önlerine el dezenfektan cihazları takıldı. Hakim, savcı, avukat, memur ve vatandaşların tamamının maskeli olarak bulunacağı duruşma salonlarında izleyici oturum bölgesi birer boşluk bırakılacak şekilde işaretlendi.

Ayrıca mahkeme kalem odalarının kapılarına da içeriye girişleri kısıtlamak için kırmızı şerit çekildi.

Türkiye’deki diğer adliyelerde de benzer işlemler uygulandı. (AA)

SIRADAKİ HABER