Ahmet Türk'den çok çarpıcı açıklama

Ahmet Türk'den önemli açıklama

© MA
Ahmet Türk'den çok çarpıcı açıklama

Ahmet Türk valiliği borç belgesiyle yalanladı
Kayyum döneminde Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin milyonlarca TL borçlandırılmasını “yatırım” olarak savunan valiliğe, “kamuoyunu yanıltmakla” suçladığı Ahmet Türk’ten cevap geldi. Türk, “Resmi belgelerle konuşuyorum” dedi.
Kayyım döneminde Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin milyonlarca TL borçlandırıldığı iddiasını “yatırım” olarak savunan valiliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk yanıt verdi. Türk valiliği yalanlarken, “Resmi belgelerle konuşuyorum” dedi.
 
Mezotopatmya Ajansı’nın haberine göre, 31 Mart öncesi Mardin kayyımı olan Mardin Valiliği’nden, belediyenin harcama ve borçlarına dair açıklama geldi. Valilik açıklamasında, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün “kamuoyunu yanılttığı” iddiasına yer verirken, borçların yeni olmadığını ileri sürdü.

VALİLİK: BORÇ DEĞİL YATIRIM

Ahmet Türk’ün görevden alınması ve hakkında açılan davalardan söz edilen açıklamada şu iddialara yer verildi: “Bu yapılan açıklamalar doğru değil ve rakamlar çarpıtılmaktadır. Çünkü kendi döneminde kayyuma kalan 485.524.594,24 TL borcundan, kendi bıraktığı elektrik borçlarından, bağlayıcı ve borç yükünü arttıran faiz ve anlaşmalardan bahsetmemektedir. Gerçek şudur; yukarıda vermiş olduğumuz 485.524.594,24 TL borçla devralınan Mardin Büyükşehir Belediyesi, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da alınan destekler ile birlikte Mardin’de 17 Kasım 2016-31 Mart 2019 tarihleri arasında 1.4 milyar lira yatırım yapmıştır ve 252 milyon TL borç ödenmiştir.”

YEMEKLERE ‘DEVLET BÜYÜĞÜ’ SAVUNMASI

Birçoğu kente gelen AKP’li bakanlar, milletvekilleri, bakan yardımcıları ve yöneticilere yemek, kuruyemiş, araç kiralama, gelenlere hediye edilen telkâri gibi alımlardan oluşan özel kalem harcamalarına da değinilen açıklamada, “Ahmet Türk, görevde bulunduğu süre zarfında hangi devlet büyüğümüzü Mardin’de ağırlamıştır. Mardin’e katkı ve hizmet sağlayacak, hangi heyetleri ve görevlileri Mardin’de kabul etmiştir” sözleriyle savunma yapıldı.

TÜRK: YAPTIĞIM AÇIKLAMALAR RESMİDİR

Valiliğin açıklamasına bugün belediyede Yerel Ekonomi Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Arı kovanı dağıtım” etkinliğinde cevap veren Ahmet Türk ise şöyle konuştu: “Daha önce basın kuruluşlarından bana gelen çok insan oldu. ‘Mardin Büyükşehir Belediyesinin borçları ile ilgili bir açıklama yapar mısınız’ dediler. Hayır dedim. Elimde belgeler, faturalar ve resmi belgeler olmadan hiçbir açıklama yapmayacağımı söyledim. Birkaç günden beridir yaptığım açıklamalar resmi açıklamalardır. Mali hizmetlerin bana aktardığı mühürlü ve resmi açıklamalar olarak belediyenin borçlarını dile getirdim. Geçmişte ki borcumuz ile şuanda nasıl bir borçla belediyeyi devir aldığımızı ifade ettim.”

Türk, belediyenin içerisinde bulunduğu durumu halkla paylaşacaklarına da vurgulayarak, “Eğer belediyemizin bugün içerisinde bulunduğu durumu, imkanlarını, borcunu, alacağını halkımız ile paylaşmazsak o zaman halkımıza karşı dürüst bir siyaset yapmamış oluruz. Gerçekleri dile getiriyoruz, bundan dolayı da kimse alınmasın” dedi. Türk, ayrıca sosyal medya hesabından da hem kendi döneminde hem de kayyum döneminde yapılan harcamalara ilişkin resmi belgeleri yayınladı ve “Biz belgesiz konuşmadık. Belgelerle konuşuyoruz. Bu belgeler kayyım döneminin resmi belgeleridir” notunu düştü. (MARDİN/MA)

SIRADAKİ HABER