"AİHM'de görülecek Demirtaş davasında Türkiye'yi Alman avukat savunacak" iddiası Meclis gündeminde

Dava için ismi geçen Alman avukat daha önce İsviçre-Perinçek davasında da Türkiye adına sunum yapmış

© AN
"AİHM'de görülecek Demirtaş davasında Türkiye'yi Alman avukat savunacak" iddiası Meclis gündeminde

18 Eylül'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın davasını görecek. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AİHM'de görülecek Demirtaş davasında Türkiye'yi savunacak avukatın Alman kökenli olacağını söyledi. İddiayı Meclis gündemine de taşıyan Tanrıkulu, "Hükûmet 17 yıldır, devlet tam 30 yıldır AİHM’de kendisini savunacak yerli ve milli bir hukukçu yetiştirebilmiş değil" dedi.

Edirne Cezaevine Demirtaş'ı ziyarete giden Tanrıkulu görüşme sonrası video yayınladı. Video'da, "Türkiye, AİHM’nin yetkisini tam 30 yıl önce kabul etmişti. Birçok hâkim, savcı ve bürokrat yetişti bu konuda" ifadelerini kullanan Sezgin Tanrıkulu şunları söyledi:

"Size ilginç bir şey söyleyeyim Selahattin Demirtaş’ı tümü Türkiye’den olan avukat arkadaşlarımız savunacaklar AİHM önünde. Akademisyenler ve avukatlar savunacaklar. Sanırım 5 avukat olacak orada Selahattin Demirtaş’ı temsilen. Hükûmeti temsilen de avukatlar ve danışmanlar var ama işin ilginç yanı, Türkiye, AİHM’nin yetkisini tam 30 yıl önce kabul etmişti. Birçok hâkim, savcı ve bürokrat yetişti bu konuda. Ama Demirtaş'la ilgili olarak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin mahkeme önündeki savunmasını bir Türkiyeli, yerli ve milli bir hukukçu değil, Stefan Talmon isimli bir Alman yapacak bu savunmayı. Yani şunu ifade etmek istiyorum bu hükûmet 17 yıldır, devlet tam 30 yıldır AİHM’de kendisini savunacak yerli ve milli bir hukukçu yetiştirebilmiş değil. Ayrıca bakanlığa da soru soracağım bu dava için Selahattin Demirtaş’ın duruşması için davası için hükümeti savunmak amacıyla Alman kökenli Stefan Talmon’a acaba ne kadar rüşvet ödendi. Bunu da çok merak ediyorum bakanlığa soracağım. Yanıtını alırsam sizlerle paylaşacağım"

Sezgin Tanrıkulu, konu hakkında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu:

18 Eylül 2019 tarihinde HDP Eş Genel Eski Başkanı Selahattin Demirtaş’ın AİHM Büyük Dairesinde görülecek olan  duruşmasında Türkiye’yi Avukat Stefan Talmon’un savunacağı iddiaları doğru mudur?

İddia doğru ise, 18 Eylül 2019 tarihinde Strasbourg'da AİHM Büyük Dairesinde görülecek Selahattin Demirtaş Davasında Türkiye'yi "yerli ve milli" bir hukukçu yerine, Stefan Talmon isimli bir avukatın savunmasının izahı nedir?

Türkiye’yi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde, Türkiye’den bir avukatın savunmamasının gerekçesi nedir?

AİHM’de görülen İsviçre-Perinçek Davasında da Türkiye adına sunum yapan Stefan Talmon’un bu dava için seçilmesinin gerekçesi nedir?

Stefan Talmon’un AİHM’de Türkiye’yi savunduğu davalar hangileridir? Bahse konu davalar nasıl sonuçlanmıştır?

AİHM’de görülen halihazırdaki davalar için Avukat Stefan Talmon’un tercih edilmesinin gerekçesi nedir?

11 Eylül 2019 tarihi itibariyle Türkiye genelinde toplam kaç avukat vardır?

SIRADAKİ HABER