AİHM'den Demirtaş kararı: Derhal serbest bırakılmalı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Selahattin Demirtaş kararını açıkladı. Mahkeme, Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti.

© TWITTER
AİHM'den Demirtaş kararı: Derhal serbest bırakılmalı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin kararını açıkladı.

AİHM, Demirtaş'ın tutukluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin beş maddesini ihlal ettiğine ve Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti. Kararda, Demirtaş'ın tutukluluğunun 'siyasi bir amaca hizmet ettiği' ve bu tutukluluk üzerinden Türkiye halkına 'yanlış bir mesaj verildiği' ifadeleri yer aldı.

BENAN MOLU: 4 YILDIR SİYASİ SEBEPLERE BAĞLI REHİN TUTULDUĞU TESCİL EDİLDİ’

AİHM Büyük Daire’nin kararının ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Demirtaş’ın avukatlarından Benan Molu, kararın kesin ve bağlayıcı olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“İHAM Büyük Dairesi, Selahattin Demirtaş ile ilgili tarihi bir kararla Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasına vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki bütün suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu tescil edilmiştir. İHAM'ın 2018 tarihli ilk kararından sonra ileri sürülen ‘karar kesin değil’ bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar, kesin ve bağlayıcıdır. Türkiye yargısının, ‘karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz’ anlayışına kapılmadan Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir.”

MAHSUNİ KAHRAMAN: BU KARAR KESİN VE EMREDİCİDİR
Demirtaş'ın avukatlarından Mahsunu Kahraman şu mesajı paylaştı:

AİHM Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi, Sn Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar ile derhal tahliye kararı vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki tüm suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu gerçeği tescil edilmiştir.

AİHM Daire kararından sonra 'karar kesin değil' bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar kesin ve emredicidir. Türkiye yargısının, 'karşı hamle yapar işi bitiririz' anlayışına prim vermeden Sn. Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir."

HDP: REHİN TUTMA SUÇU
HDP'den yapılan ilk açıklamada "AİHM Büyük Daire, Demirtaş’la ilgili geçen yıl yaptığı duruşmaya yönelik verdiği kararı açıkladı. Bu kararın gereği olarak Demirtaş ve tüm seçilmiş siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Seçilmişleri rehin tutma suçu daha fazla sürdürülemez" denildi.

RAMAZAN DEMİR: TARİHİ BİR KARAR
Selahattin Demirtaş'ın avukatlarından Ramazan Demir de kararı şöyle değerlendirdi: 

AİHM Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi Selahattin Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar vermiştir. Bu kararla Demirtaş hakkındaki bütün suçlamalar boşa çıkmış, Demirtaş’ın 4 yıldır siyasi sebeplerle rehin tutulduğu tescil edilmiştir. AİHM derhal tahliye kararı da verdi.

AİHM’in 2018 tarihli ilk kararından sonra ileri sürülen “karar kesin değil” bahanesi ortadan kalkmıştır.Bu karar kesin ve bağlayıcıdır.Türkiye yargısının,“karşı hamle yapar işi bitiririz” anlayışına kapılmadan Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 16:34
SIRADAKİ HABER