AİHM, hükümetten Demirtaş savunması istedi

AİHM, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kobane doyası kapsamında tutuklanmasına ilişkin başvurusunda AKP hükümetinden savunma istedi.

© AA
AİHM, hükümetten Demirtaş savunması istedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kobane dosyasında olan ikinci tutukluluğuna ilişkin hükümetten savunma istedi. AİHM, tarafından tutukluluğun makul şüpheye, gerekçeye ve makul süreye dayanıp dayanmadığı, ifade özgürlüğünü ve siyasi amaçlı tutuklama yasağını ihlal edip edilmediği soruldu.

AVUKATLAR: AİHM BU SORUYU İLK KEZ SORUYOR VE BU ÇOK ÖNEMLİ

Kararı, Demirtaş’ın avukatları Ramazan Demir ve Benan Molu sosyal medya hesaplarından duyurdu. Avukat Benan Molu paylaşımında Anayasa Mahkemesi’ni etiketleyerek “Hükümet'e bildirilen sorular arasında Anayasa Mahkemesi'nin 7 Kasım 2019 tarihli başvuruyu hala karara bağlamaması nedeniyle başvuruyu süratle inceleyip incelemediği ve Demirtaş için bireysel başvuru yolunun etkili bir yol olup olmadığı da var” ifadelerini kullanırken, avukat Ramazan Demir de, “AİHM, Selahattin Demirtaş’ın ikinci tutukluluğu (Kobane İddianamesi) ile ilgili Türkiye’den savunma istedi. AYM’nin ikinci tutuklulukla ilgili başvuruyu aradan geçen zamana rağmen karara bağlamaması nedeniyle Demirtaş dosyası özelinde etkili bir yol olup olmadığı ve ifade özgürlüğü ile bağlantılı 18. maddenin ihlal edilip edilmediği soruları bu dosyada ilk defa soruluyor ve çok önemli” diye belirtti.

‘AİHM’İN BUGÜN PAYLAŞTIĞI BİLGİYE SELVİ GEÇEN HAFTA NASIL ULAŞTI? BAKANLIK MI VERDİ?’

Öte yandan hukukçu Kerem Altıparmak ise AİHM’in bugün sayfasında açıkladığı bildirime ilişkin başka bir noktaya dikkat çekti. Altıparmak, hükümete yakın Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’nin geçen hafta yazdığı yazıyı paylaşarak, “Geçtiğimiz hafta @abdulkdir_selvi  AİHM'in çelişkisi diye yazı yazmıştı. Yazıda bahsedilen bildirimi AİHM daha bugün sayfasında yayınladı. Kamusal olmayan bu bilgiye Selvi nasıl ulaştı? Bakanlık mı bildirdi? Hangi yetkiye dayanarak ve neden sadece Selvi?” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 12:46
SIRADAKİ HABER