AK Parti: YSK İstanbul'da iptal kararı verdi

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), AK Parti’nin 31 Mart’ta yapılan İstanbul

AK Parti: YSK İstanbul'da iptal kararı verdi

YSK kararı: İstanbul'da seçim yenilenecek
Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi itirazını kabul etti. Karar dörde karşı yedi oyla alındı. Kararın büyükşehir seçimine ilişkin olduğu, Büyükçekmece ve Maltepe ilçeleriyle ilgili itirazlar görüşülmediği öğrenildi. AK Partili Recep Özel, seçim tarihinin 23 Haziran olduğunu açıkladı.

 Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), AK Parti’nin 31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin itirazlarını karara bağladı duyuruldu. Kurulun büyükşehir seçiminin yenilenmesi kararı aldığı belirtildi. AK Parti’nin YSK temsilcisi Recep Özel twitter hesabından “İstanbul seçimleri yenileniyor. Hayırlı olsun” diye tweet attı.
 
KARAR DÖRDE KARŞI YEDİ OYLA ALINDI

Kararın dörde karşı yedi oyla alındığı öğrenildi. YSK, Büyükçekmece ve Maltepe ilçelerine ilişkin itirazlar görüşmedi. Bu iki ilçeyle ilgili itirazlar da yarın YSK tarafından ele alınacak.

AK PARTİ: SEÇİM 23 HAZİRAN’DA

AK Parti temsilcisi Recep Özel, yenilenecek seçimin tarihinin de 23 Haziran olduğunu açıkladı. Karar nedeniyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası iptal edilecek. Seçimlere kadar belediye başkanlığı için yeni bir isim belirlenecek.

BEŞ POLİS OTOBÜSÜ SEVK EDİLDİ

YSK binası çevresinde güvenlik tedbirleri artırıldı. Beş polis otobüsü YSK binası önüne yerleştirildi ve bölge bariyerlerle kapatıldı.

AK PARTİ’NİN İDDİALARI NELERDİ?

AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı başvuruda 46 bin 447 seçmenin, kısıtlı olmasına rağmen oy kullandığını öne sürmüştü. Ayrıca, AK Parti’nin dilekçesinde İstanbul genelindeki 62 bin 560 sandık başkanı ve memur üyesinin 19 bin 623’ünün kamu görevlisi olmayan kişiler arasından belirlendiği iddia edilmişti. Sandık görevlilerinin arasında Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden çıkarılan kişilerin bulunduğu da AK Parti’nin iddiaları arasındaydı. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 23:07
SIRADAKİ HABER