AK Partili yetkililerden yeni sisteme 'Tellioğlu-Seferoğlu' benzetmesi

AK Partili yetkililer Cumhurbaşkanlığı sistemini 'Tosun Paşa' filmiyle değerlendirdi: Tosun Paşa kılığına giren kişi,

© ARŞİV
AK Partili yetkililerden yeni sisteme 'Tellioğlu-Seferoğlu' benzetmesi

AK Partili yetkililer Cumhurbaşkanlığı sistemini 'Tosun Paşa' filmiyle değerlendirdi: Tosun Paşa kılığına giren kişi, arkadaşına kız istemeye giderken öyle bir havaya giriyor ki, kızı kendine istiyor. Yeni sistem de böyle bir şey...

 Cumhurbaşkanlığı sistemini yüzde 99 başarılı bulan, yaşanan yüzde 1’lik sıkıntının ise uygulamadan kaynaklı olduğunu vurgulayan AK Parti yöneticileri, parlamenter sisteme dönüşün mümkün olmadığını belirtti. Bu konuda ‘Tellioğulları-Seferoğulları’ kavgasının anlatıldığı Tosun Paşa filmini örnek gösteren AK Parti yöneticileri, “Tosun Paşa kılığına giren kişi, arkadaşına kız istemeye giderken öyle bir havaya giriyor ki, kızı kendine istiyor. Yeni sistem de böyle bir şey, böyle bir sistemi hiç kimse değiştirmek istemez. Değiştireceğim diye gelir ama sosyolojik olarak bunu başarmak mümkün değil, çünkü kendisi de aynı yetkileri ister” tezini savundu.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, bazı parti yöneticileri, “Abdullah Gül de Ekrem İmamoğlu da Meral Akşener de Cumhurbaşkanlığı seçimini kazansa eski sistemi getirmez, getirmek istemez. Çünkü hiç kimse yeni sistemin Cumhurbaşkanı’na verdiği yetkileri geri vermez” görüşünü dile getirdi.

MHP dışında ya da MHP’nin de içinde olacağı ancak başka partilerin de Cumhur İttifakı’nda yer alacağı formüllerin gündeme gelebileceğini kaydeden bazı yöneticiler, “Biz Türkiye’nin partisiyiz. Milli ve yerli olan herkesle ittifak yapabiliriz. Türk siyaseti buraya da gelecek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, öyle bir tablo olduktan sonra ‘evet’ der. Bu İYİ Parti’yle değil, ama kolundan paçasından tutanları atmış bir İYİ Parti ve CHP’yle” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER