Akar: Birliklerimizin yeri Rus yetkililer tarafından bilinmesine rağmen vuruldu

ANKARA – İdlib'e ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Akar, Türk birliklerinin bulunduğu yerlerin önceden Rusya'nın sahadaki yetkilileriyle koordine edilmesine rağmen saldırı yapıldığını belirtti.

AA
Akar: Birliklerimizin yeri Rus yetkililer tarafından bilinmesine rağmen vuruldu

İdlib’de resmi verilere göre 33 askerin yaşamını yitirmesi ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan ilk açıklama geldi. Akar, saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destekleriyle 200’ü aşkın rejim hedeflerinin vurulduğunu söyledi. Akar, “Atışlar sonucu 5 helikopter, 23 tank, 23 top ve obüs, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 309 rejim askeri etkisiz hale getirildi. Birliklerimizin bulunduğu yerler önceden Rusya'nın sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiştir" dedi. 

Türk birliklerinin bulunduğu yerler önceden Rusya Federasyonu’nun sahadaki yetkilileri ile koordine edilmesine rağmen saldırı yapıldığını söyleyen Akar, “İlk atışa müteakip bir kez daha uyarı yapılmasına rağmen maalesef saldırı devam etmiştir. Bu hava saldırıları sırasında ambulanslar dahi vurulmuştur. Ayrıca bu saldırı sırasında birliklerimizin etrafında hiçbir silahlı grubun da bulunmadığını burada belirtmek isterim” diye belirtti.

OPERASYONA DEVAM SİNYALİ

İdlib’de operasyonların devam edeceği sinyalini veren Akar, “Bugüne kadar şehitlerimizin kanını yerde bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Operasyonlarımız Mehmetçiğe ve bölgedeki mazlumlara uzanan kanlı eller kırılana kadar devam edecektir” dedi.

SIRADAKİ HABER