Akar'dan F- 35 açıklaması: Bize karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz

ABD ile yaşanan S-400 krizi sürerken Milli Savunma Bakanı Akar'dan yeni açıklama geldi. Akar, "F-35 projesinin ortağı olan diğer 8 ülkenin de bize karşı sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz" dedi.

© AA
Akar'dan F- 35 açıklaması: Bize karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemleri alma kararı nedeniyle ABD’yle yaşanan kriz sürerken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan yeni bir açıklama geldi. F-35 projesini yürüten diğer ülkelere seslendiğini belirten Akar,  “F-35 projesinin ortağı olan diğer 8 ülkenin de bize karşı sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz” dedi.
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA muhabirinin, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile görüşmesine ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Akar, “Birçok konuyu çok daha iyi anladıklarını, bu konularda bizim görüşlerimize çok yaklaştıklarını büyük bir memnuniyetle müşahede ettik” ifadesini kullandı.

Görüşmede F-35 savaş uçağı projesinin gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine Akar, şu yanıtı verdi: “Stratejik ortaklar olarak ekonomi ve güvenlik konularındaki çalışmalarımız devam etmektedir. Bunlardan birisi de F-35 konusu. F-35 projesinin aynı zamanda bir ortağıyız. Bu projenin bir ortağı olarak üzerimize düşen bütün sorumlulukları eksiksiz yerine getirdik. Zaten bu, bütün taraflarca kabul edilmektedir. Aynı şekilde bu projenin ortağı olan diğer 8 ülkenin de bize karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz. Bu konuyu bir kez daha dile getirme fırsatı bulduk.” (AA)

SIRADAKİ HABER