Akar: Kürdistan diye bir coğrafya yok

Savunma Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe teklifi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. Komisyona, Bakan Hulusi Akar’ın açıklamaları damga vurdu.

© AA
Akar: Kürdistan diye bir coğrafya yok

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Meclis’teki bütçe görüşmelerinde “Türkiye'de ve Türkiye'nin dışında Kürdistan diye herhangi bir coğrafi bölge yok” dedi. Akar, bir süre önce ziyaret ettiği Irak Kürdistan’ına ilişkin de “Yok” yanıtını verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. Komisyona, Bakan Hulusi Akar’ın açıklamaları damga vurdu.

Komisyon görüşmeleri sırasında konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Son zamanlarda federe Kürdistan bölgesinde kimyasal silah ve göz yaşartıcı gazların kullanıldığına dair iddialar var” dedi. Avrupalı, Iraklı gazeteciler, aydınlar, yazarlar ve kimi sivil insanların beyanlarının söz konusu olduğunu belirten Oruç, “Türkiye, 1997 yılında Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından yönetilen Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne imza atmış bir ülkedir, dolayısıyla bu konuyla ilgili hassasiyeti yüksek olması gereken bir ülkedir” diye konuştu.

'KÜRDİSTAN DİYE BİR COĞRAFYA YOK'

HDP’li Oruç’un konuşmasının ardından “Bir cümle, sadece bir cümle” ifadeleriyle söz talep eden Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar, “Türkiye'de ve Türkiye'nin dışında Kürdistan diye herhangi bir coğrafi bölge yok” dedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın, “Niye? Irak Kürdistanı yok mu?” sorusu üzerine Bakan Akar, “Yok, yok” yanıtını verdi.

SIRADAKİ HABER