AKP'den CHP ve İyi Parti'ye "Baro teklifi" ziyareti

AKP Grup Başkanvekilleri, kanun değişikliği hakkında CHP ve İyi Parti'den destek isteyecek

© AP
AKP'den CHP ve İyi Parti'ye "Baro teklifi" ziyareti

AKP Grup Başkanvekilleri, baroların yapısında değişiklik öngören paket ile ilgili saat  CHP ve İyi Parti Grup Başkanvekillerini ziyaret edecek.

AKP Grup Başkanvekilleri, baroların yapılarını düzenleyen Avukatlık Kanunu'nun detaylarını görüşmek üzere saat 14.00'te CHP Grup Başkanvekillerini, saat 16.00'da da İyi Parti Grup Başkanvekillerini ziyaret edecek.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, barolarla ilgili düzenlemeye ilişkin, "Baroların kuruluşu, barolar birliğinin faaliyeti ile ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Seçme ve seçilme ile ilgili bir değişiklik düşünmüyoruz" demişti.

MHP, pakete destek vereceğini açıklarken, bugün AKP heyeti, CHP ve İyi Parti'nin de desteğini isteyecek.

Ne olmuştu?
İktidar, Ankara Barosu ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş arasında yaşanan gerilimin ardından barolara ilişkin düzenlemeyi tekrara gündeme getirmişti. Baro başkanları çoklu baro sisteminin önünü açacak değişikliği karşı 19 Haziran'da Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya Savunma Yürüyüşü başlatmıştı. Ankara'ya girişi engellenen avukatlar 27 saatin ardından tekrar yürüyüşe geçerek Anıtkabir'e ulaşmıştı. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, düzenlemeye karşı yapılacak eylem planının detaylarının önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2020, 13:38
SIRADAKİ HABER