AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz: Bizim de bir parça kusurumuz olabilir

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz konuşuyor.

© AA
AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz: Bizim de bir parça kusurumuz olabilir

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul'da devam eden seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulunuyor. "Bizim de bir parça kusurumuz olabilir, bence bir parça kusurumuz vardı"  diyen AKP'li Yavuz, ileri sürdüğü organize usulsüzlüklerin seçim günü yapıldığını belirterek, bunları fark edemeyeceklerini ifade etti. Yavuz, "Kesinlikle bizim fark edemeyeceğimiz, partilerin denetimine tabii olmayan ortamda bir takım kanunsuzluklar yapıldı" diye konuştu.

Ali İhsan Yavuz'un konuşmasından satır başları şöyle:

"Bir maddi hataların düzeltimi heyetine gittik, geçersiz oyların sayımını istedik, üç bütün oyların sayımını istedik. 

"Öncelikle şu sayfayı bir görelim. 16 Nisan'dan sonra durdu, çünkü çok az sandık sayılıyor. Bakınız gün gün aradaki fakrın nasıl eridiğini gösterebilirim.

"Seçim günü fark edemeyeceğimiz bir takım kanunsuz işlemler yapıldı diyoruz. Bizim, kesinlikle bizim fark edemeyeceğimiz, partilerin denetimine tabii olmayan ortamda bir takım kanunsuzluklar yapıldı. Onları da elbette tek tek anlatacağız.

"CHP'yi ithaf etmiyorum akma bu iş CHP'ye yarasın diye yapıldı, Ekrem İmamoğlu. Biz diyoruz ki organize usulsüzlük yapıldı. Seçim işleri yolsuzluğu yapıldı. Çok net bunları bilerek söylüyoruz. Bakınız göstermeden önce kanunu vurgulayalım; 298 sayılı yasanın 22. maddesi çok net ve açık. Bu 24 Haziran'ın hemen öncesinde değiştirdik. 13.03.2018'de. Neden değiştik? Bundan önceki sistemde sandık başkanlarına ilişkin yer yer şikâyet geliyordu. Dört siyasi parti liste veriyordu ve bir de orası hazırlıyordu onu da kaymakamlık hazırlıyordu. Kaymakamlığın verdiği listeler işleme konuluyordu genellikle. 

"Çok ilginç"
"O zaman bunu ayıklamak hepimizin boynunun borcudur. Sandık başkanlarına ilişkin bir takım rakamlar vereceğim; bakınız, kamu görevlisi olmayan toplam sayı 19 bin 623’tür. 62 bin 560 kamu görevlisi görevlendirmemiz gerekirdi bunların 19 bin 623’ü kamu görevlisi değil. Çok ilginç. Askeri personelleri getirmişler kesinlikle yapmamaları gerekirken görev vermişler. Banka sandığına bağlı olanlar var. Belediye'de SKK'lı olarak çalışanlar, Bağkur'lular var. E bu şimdi doğru mu. 19 bin 623. Partiler ayrıca sandığa üye veriyor onlardan bahsetmiyorum. Sandık Kurulu'na beş siyasi parti üye veriyor bir de memur üye var 6, bir de başkan var 7. Biz seçim kurulunun görevlendirmesi gereken o iki kişiden bahsediyoruz.

"O örnek hafızamda, dedi ki birisi ben gittim valiliğe. Güvenlik sebebiyle silah ruhsatı istedim dedi. Sonra valinin imzası diye oradaki hademe imzaladı ve bana ruhsat verdi dediler. Sonra emniyet beni çevirdi ve valinin olmadığı anlaşıldı. O silah ruhsatı alınır. Ve o adama derler ki sen gerçekten silah ruhsatı istiyorsan belgelerini yeniden hazırla. Kişinin kendisi imzalamıyor, seçmende sorun yok yani. Vali adına başkası imzalıyor ve bunun imzaladığı ancak polis çeviriminde ortaya çıkıyor. CHP diyor ki ruhsat var ne yapalım diyor. İmza yanlış birileri tarafından atılmış, doğru değil. CHP'nin yaptığı bu. Biz de diyoruz ki, bunun geri alınması gerekir, bunun yok sayılması gerekir. Seçimin iptaliyle yenilenmesi gerekir diyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 10:27
SIRADAKİ HABER