AKP'li eski vekil Kurt: AK Parti Kürtlerden uzaklaştı

Kürt kanaat önderleri ve STK temsilcileriyle bir araya gelen AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı

© AA
AKP'li eski vekil Kurt: AK Parti Kürtlerden uzaklaştı

Kürt kanaat önderleri ve STK temsilcileriyle bir araya gelen AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım’ın, kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili sözler verdiği öğrenildi.

Dün akşam İstanbul Fatih’te iftar yemeğinde Binali Yıldırım ile bir araya gelen Kürt sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri ve kanaat önderlerinin, AK Parti’ye yönelik eleştirilerde bulunduğu aktarıldı.

Yıldırım’a, “AK Parti’nin HDP’li Kürt seçmenden çok kendi Kürt seçmeninin kırgınlığını gidermesine ilişkin bir ihtiyacın olduğu” görüşünün de aktarıldığı belirtildi.

Yıldırım’ın ise, aday belirlemede de seçmene yönelik yaklaşımlarda da birçok yanlışlığın yapıldığının farkında olduklarını söylediği ve bununla ilgili olarak sorunların çözümü için STK temsilcileri ve Kürt kanaat önderlerine söz verdiği ifade edildi.

Eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, görüşmede İstanbul’daki demografik yapıda temsilde adaletin eksikliğine yönelik eleştirilerin öne çıktığını söyledi.

Abdurrahman Kurt, İstanbul’daki belediye başkan adaylıklarında önceliğin Karadenizlilere verildiği, nüfus oranına göre Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu ilçelerde Kürtlerin aday gösterilmemesine yönelik eleştirilerde bulunulduğunu belirtti.

Kürt STK temsilcilerinin Yıldırım’a, 31 Mart’taki seçimlerde İstanbul’daki Kürt seçmenin AK Parti yerine CHP’yi tercih etmesinin sebebini; AK Parti’nin Kürtlerden uzak kalması olarak açıkladığını aktardı.
Kaynak k24

SIRADAKİ HABER