AKP'li Nuretin Canikli, Giresun'daki sel felaketini "toprağın suya doymuş olmasına" bağladı

Sel felaketinde 7 kişi hayatını kaybetti, kaybolan 9 kişiyi arama çalışmaları sürüyor

© AA
AKP'li Nuretin Canikli, Giresun'daki sel felaketini "toprağın suya doymuş olmasına" bağladı

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Giresun'da meydana gelen sel felaket için, "Bugüne kadar böyle büyük bir afet görülmemiş, tarihin en büyük afeti" derken nedenini ise "toprağın suya doymuş olmasına" bağladı.

AKP'li Nurettin Canikli, ilde meydana gelen sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu. A Haber'de konuşan Nurettin Canikli, felaket için "Bugüne kadar böyle büyük bir afet görülmemiş, tarihin en büyük afeti. Yıkıcılığı bu kadar yüksek afet hiç olmadı" derken nedenini ise "toprağın suya doymuş olmasına" bağladı. Canikli, "Buranın özelliği sürekli yağmur alan bir bölge. Yağmurla toprak suya doyuyor, toprak kayganlaşıyor. Yağmur yağdığı zaman toprak su gibi akıyor, önüne ne katarsa götürüyor" dedi.

"İnsanlar yapılaşma olmaması gereken dere yataklarına konut yapmış"
"İnsanlar konut ihtiyacını yapılaşma olmaması gereken dere yataklarına yapmak suretiyle gidermeye çalışmışlar" diyen Canikli, yaşanan afetin bununla ilgisi olmadığı iddiasını tekrar ederek şunları kaydetti:

"Bu tercihi vatandaş yapıyor"
"Bu tercihi vatandaş yapıyor. Ama vatandaşa konutu yapacağı arazi önerilemiyor. Bu sefer vatandaş sınırları zorluyor bu sefer. Dere yataklarına, zemini sağlam olmayan yerlere doğru bunu genişletmek zorunda kalıyor. Bu sıkıntı bütün Karadeniz'de var. Ama tekrar söylüyorum. Yaşadığımız bu afetin yapılaşmayla alakası yok. Buranın coğrafi yapısından kaynaklanan bir hadise."

SIRADAKİ HABER