AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten iptal kararına ilişkin açıklama

"Milletin iradesine başvurmak her zaman için yegane pusulamızdır"

© AA
AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten iptal kararına ilişkin açıklama

AK Parti MYK toplantısının ardından açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ekrem İmamoğlu'nun açıklamasını eleştirdi. Çelik, "Sürece saygı göstermediler, sonucu da saygı göstermiyorlar" dedi.

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesinin ardından AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplantı yaptı. Toplantının ardından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik basın açıklaması yaptı.

Kararı, “şüpheleri ortadan kaldırmak açısından önemli bulduklarını” söyleyen Çelik, “Seçim sürecinde ortaya sıkan sıkıntılarında bu kentin yönetilmesinde berrak bir sürecin ortaya çıkması gerekiyordu. YSK’nın suç duyurusu bulunacak kadar açık bir kanunsuzluk durumunun ortaya çıktığını gösteriyor. Hukuk çerçevesinde itirazlarımızın haklı görülmesi sonucu İstanbul seçimleri yenilenecektir” dedi.
 
AK Parti’nin sonuçları kabullenmediği yorumlarına yanıt veren Çelik, “Dün demokrasi mücadelesini verirken karşımızda yargı, askeri vesayetine sığınanlar bugün bizi sonuçları kabullenmemek gibi temelsiz bir iddiayla karşı karşıya bırakmaya çalışıyorlar. Sürece saygı gösteren sonuca da saygı gösterir. Bütün bu sürece saygı gösterdiğimizi söyledik. YSK’nın beğendiğimiz kararları var beğenmediğimiz kararları var. Madem ki nihai karar merci orasıdır ve millet adına karar vermektedir o zaman bu kararı kabulleneceğiz” ifadelerini kullandı.

“CHP onların istediği gibi karar vermezlerse Kızılay meydanında yürümeyeceklerini ve suratlarına tüküreceklerini söylemişlerdir” diyen Çelik, şunları söyledi:

“Sürece saygı gösterirseniz sonuca da saygı gösterirsiniz. ‘Bunun sonu Yüce Divan’dır’ dediler. ‘Yıllar geçiyor, nesiller değişiyor, CHP zihniyeti değişmiyor’ dedim. Birkaç saat sonra biz onu kast etmemiştik dediler. İlk defa darbelere mesafe koyma ihtiyacı taktik de olsa hissediyorlar. Bütün süreç boyunca ‘herkesi kucaklamak istiyorum’ diyen İstanbul CHP adayı büyük bir saldırganlıkla önüne geleni gaflet, dalalet ve ihanetle suçladı. Sürece saygı göstermediler, şimdi sonuca da saygı göstermiyorlar. YSK’yı kınaması, meydanda yuhalatması şüphe işaretlerini daha da arttırıyor. Bu suç duyurularında bulunulması son derece ciddi bir durumdur.”

31 Mart seçiminde kaybettikleri belediyeler olduğu hatırlatan Çelik, “AK Parti kazanan herkesi tebrik etmiş. Bu demokratik geçişin ne kadar olgunlukla yapıldığının göstergesidir. Yabancıların kurduğu cümleleri tekrar tekrar Türkiye’de tercüme etmeye kalkıyorlar. Demokrasi, hukuk konusunda kurdukları cümlelerin tamamı tercüme cümlelerdir. ‘Hakimler Kızılay’da yürüyemez’ diyenler AK Parti’nin baskı kurduğunu söylüyorlar” dedi.
AYRINTILAR GELİYOR…

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 23:19
SIRADAKİ HABER