AKP Sözcüsü’nden Abdullah Gül açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkındaki sorulara yanıt verdi. Çelik, "Herkes görüşlerini dile getiriyor, başka değerlendirmelerle ilgili yorumum yok" dedi.

© AA
AKP Sözcüsü’nden Abdullah Gül açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkındaki sorulara yanıt verdi. Çelik, "Herkes görüşlerini dile getiriyor, başka değerlendirmelerle ilgili yorumum yok" dedi.

AKP Genel Merkezi'ndeki basına kapalı toplantı, 3 saat sürdü. Toplantı sonrası AKP Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı. Çelik, darbe söylentileri için, "Darbe tartışması Türkiye için lüzumsuz bir gündemdir" dedi. CHP'nin İş Bankası hisselerine ilişkin olarak da açıklamalarda bulunan AKP Sözücüsü, "Bunu geçen hafta ayrıntılı bir şekilde değerlendirdik. Bu hisselerden ortaya çıkan aidatların Tarih ve Dil kurumuna ödenmediği ortaya çıkmıştı. Bu iki kurum da mahkemeye giderek almıştı. Atatürk milletimizin ortak değeridir. Atatürk'e ait her türlü değerin de devlet tarafından temsil edilmesi daha uygundur diye düşünüyoruz" sözlerini kaydetti.

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olarak, "Erdoğan dış güçlerin maşasıdır" sözlerine tepki gösterdi. "CHP Genel Başkanı, PYD, Esad için dış güçlerin maşası diyemedi. Cumhurbaşkanımız için 'maşa' gibi bir ifade kullanmışsa bunu ancak aynaya bakarak söylemiştir" diyen Çelik, "TC devletinin çıkarlarını korumak için çalışan ve milletin desteğiyle orada bulunan cumhurbaşkanımızı bu şekilde hedef almak kesinlikle sıradan bir demokratik eleştiri olarak değerlendirilemez" ifadelerini kullandı. Çelik, CHP liderinin ifadeleri için, "siyasi Koronavirüs" benzetmesi yaptı.

Çerlik'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün 55 milletvekili arkadaşımız katıldı, önümüzdeki hafta devam edecek. Çeşitli illerden arkadaşlarımızın görüş ve değerlendirmeleri oldu. Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın vahim bir açıklaması var. Müslüman Türk azınlığın tarihsel kimliğini reddeden bir açıklama. Bu yaklaşımlar konusunda AİHM Yunanistan'ı defalarca mahkûm etti. Yunanistan bir AB üyesi olmasına rağmen Batı Trakya yaklaşımını değiştirmiyor. Hiç kimsenin tarihsel kimliği değiştirmeye gücü yetmez. Bu yaklaşımı vahim ve ırkçı bir yaklaşım olarak görüyoruz. Müslüman Türk azınlık Yunan demokrasisi için bir zenginliktir. Demokratik ortama katkı verdikleri her zaman görülmüştür.

Çin'de Uygur Türkleri ile ilgili olarak çok sayıda olumsuz haber yansıyor. Bu haberlerden kaygı ve üzüntü duyduğumuzu ifade ediyoruz. Yakın zamanda Çin'e resmi bir heyet ziyarette bulunacak. Bu ziyaretin şeffaf olmasını ve istediğimiz yerlerin ziyarete açılması gerektiğini ifade ediyoruz. 

İki gün üst üste bu görüşme yapıldı. Türkiye'nin tezleri iletildi. Rejim, önceki sınırlarına çekilmezse bunu tahakkuk ettirmek için gerekli askeri hazırlıkları yaptığımız açık ve net bir şekilde karşı tarafa iletildi. İnsani felaketin önlenmesi için zorunlu bir yaklaşım. Bu da karşı tarafa iletildi. Heyet döndüğümüz zaman kapsamlı bir rapor verecek.

(CHP'nin İş Bankası hisseleri) Bunu geçen hafta ayrıntılı bir şekilde değerlendirdik. Bu hisselerden ortaya çıkan aidatların Tarih ve Dil kurumuna ödenmediği ortaya çıkmıştı. Bu iki kurum da mahkemeye giderek almıştı. Atatürk milletimizin ortak değeridir. Atatürk'e ait her türlü değerin de devlet tarafından temsil edilmesi daha uygundur diye düşünüyoruz.

"Dışarıda bir kuruluşun yaptığı bir rapor içeride beli, kesimler tarafından gündemleştirildi. Aslına Cumhurbaşkanımız bu gündemlerle ilgili olarak bu net bir değerlendirme yaptı. "

"(Abdullah Gül açıklaması) Herkes görüşlerini dile getiriyor, başka değerlendirmelerle ilgili yorumum yok."

"Kışkırtıcılık yapanlar var. Seçilmiş Cumhurbaşkanı'nı örgüt lideri gibi göstermeye çalışanlar var. Dışarıda bir kuruluşun yaptığı rapor içeride belirli kesimler tarafından gündemleştirildi. Aslında Cumhurbaşkanımız bu konularla ilgili olarak bu toplantıda net bir değerlendirme yaptı. Bütün bu gündemlerin darbe tehlikesi hazırlığı varmış gibi gündemlerin Türkiye'yi ana hedeflerinden sapıtmaya dönük bir yaklaşım olduğunu söyledi. Türkiye'nin enerjisini darbe ile meşgul etmek hedeflerinden uzaklaştırmak demektir. TSK'nın içinde demokrasiye bağlı subaylar darbecilere karşı güçlü bir duruş sergilemiştir. Böyle bir gündem yoktur. Darbe tartışması Türkiye için lüzumsuz bir gündemdir. Demokrasiye bağlı bütün kurumlarımız uyanıktır.

TSK kendisine verilen görevleri kahramanca yerine getiriyor. Suriye'de büyük operasyonlara imza atıyor. Darbe söylentileri çıkarmak dışarıya bakması gereken devletin gözünü ve aklını içe kapatmaya yönelik bir gayrettir. Devletin  bütün kurumları demokrasiye bağlılıklarını gösterdi."

"(Kılıçdaroğlu’nun 'Erdoğan dış güçlerin maşasıdır’ açıklamalarına) CHP Genel Başkanı, PYD, Esad için dış güçlerin maşası diyemedi. Cumhurbaşkanımız için 'maşa' gibi bir ifade kullanmışsa bunu ancak aynaya bakarak söylemiştir. TC devletinin çıkarlarını korumak için çalışan ve milletin desteğiyle orada bulunan cumhurbaşkanımızı bu şekilde hedef almak kesinlikle sıradan bir demokratik eleştiri olarak değerlendirilemez. Biz maalesef bu gündemle memleketi çok meşgul etmek istemiyoruz. "

"CHP Genel Başkanı sürekli olarak siyasi Koronavirüs diyeceğimiz açıklamalar yapıyor."

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2020, 13:42
SIRADAKİ HABER